Loading…

​Aktorja e njohur kosovare kërkon nga Spanja ta njohë Kosovën shtet

  • 30/10/2021 | 23:08

​Aktorja e njohur kosovare kërkon nga Spanja ta njohë Kosovën shtet

Yllka Gashi, aktorja më e mirë në Javën e 66-të të Filmit Ndërkombëtar të Valladolidit (Seminci) për rolin e saj kryesor në filmin “Zgjoi”, me regji të Blerta Bashollit, ka shprehur dëshirën e saj që Spanja ta njohë Kosovën si shtet.


“Do ta përdor zërin tim sonte për të shprehur një ëndërr që unë si artiste kosovare dhe i gjithë populli im e kam: që vendet tona të bukura, Spanja dhe Kosova, së shpejti të krijojnë lidhje diplomatike që Spanja ta njohë Kosovën”, tha Gashi, duke shtuar se të dyja vendet ndajnë më shumë të përbashkëta sesa ato që i ndajnë.

Ajo këto komente i bëri gjatë gala përmbyllëse të festivalit, pasi kujtoi se artistët janë “ambasadorët dhe përfaqësuesit më të mirë të vendeve të tyre” dhe se kanë në dorë “një mjet të veçantë” që mund ta përdorin për të “luftuar për ndryshim dhe ndryshim dhe ngre zërin”, transmetojnë mediat spanjolle.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë