Loading…

​Azerbajxhani rrëzon një aeroplan luftarak të Armenisë

  • 18/10/2020 | 19:05

​Azerbajxhani rrëzon një aeroplan luftarak të Armenisë

Forcat Ajrore të Azerbajxhanit rrëzuan një tjetër aeroplan luftarak armenë Su-25, njoftoi sot Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit.


Sipas një deklarate të kësaj ministrie, aeroplani luftarak armen u rrëzua sot në orën 12.30 gjatë një përpjekje për të sulmuar pozicionet e ushtrisë azerbajxhanase në zonën e Jabrail nga ajri.

Ndryshe, Azerbajxhani ka kërkuar tërheqjen e të gjitha forcave armene nga rajoni kontestues Nagorno-Karabakh si e vetmja mënyrë për dhënien fund të luftimeve.

Të dyja palët më parë kanë refuzuar kërkesat për një armëpushim në rajonin kontestues, ku luftimet janë përshkallëzuar ditëve të fundit në nivele të papara që nga vitet 1990, me ç’rast dhjetëra njerëz u vranë dhe qindra të tjerë u plagosën.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë