Loading…

​Britania e Madhe ndalon përdorimin e vaksinës AstraZeneca nën 30 vjeç

  • 07/04/2021 | 18:04

​Britania e Madhe ndalon përdorimin e vaksinës AstraZeneca nën 30 vjeç

“Përfitimet i tejkalojnë rreziqet”, është qëndrimi zyrtar më i fundit. Megjithatë EMA saktësoi se ka zbuluar një lidhje mes rasteve me mpiksje gjaku pas marrjes së vaksinës, edhe pse ato ishin mjaft të rralla. Por nuk janë identifikuar faktor për rreziqe specifike dhe produkti i AstraZeneca-s u përcaktua “shumë efikas në shmangien e shtrimeve në spitale për koronavirus.


Emer Cooke, drejtoreshë ekzekutive EEMA tha se “Komiteti i sigurisë, pas një analize të thellë, doli në konkluzionin se rastet e raportuara me mpiksje të pazakontë të gjakut pas vaksinimit me AstraZeneca duhet të listohet si efekt i mundshëm anësor”.

Agjencia Evropiane e Barnave bëri me dije se shumica e rasteve të raportuara me trombozë ka ndodhur te gra nën moshën 60-vjeç, deri në 2 javë pas marrjes së vaksinës. Edhe ekspertët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për sigurinë e vaksinave do të bëjnë një vlerësim shtesë lidhur me dyshimet për lidhjen mes rasteve me trombozë dhe vaksinimit me dozat e AstraZeneca.

Ndërsa rregullatori britanik ka rekomanduar që personat nën 30-vjeç të marrin një tjetër vaksinë antiCOVID, pasi zbuluan në fund të marsit që 79 qytetarë të vaksinuar me AstraZeneca përjetuan mpiksje gjaku, 19 prej të cilëve humbën jetën.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë