Loading…

​Dhjetëra ushtarë ukrainas evakuohen nga fabrika e çelikut pas disa javë rezistence

  • 17/05/2022 | 00:03

​Dhjetëra ushtarë ukrainas evakuohen nga fabrika e çelikut pas disa javë rezistence

Dhjetëra ushtarë ukrainas po evakuohen nga fabrika e çelikut Azovstal në qytetin e Mariupolit pas disa javësh rezistencë kundër pushtimit rus.


Rreth 53 trupa po dërgohen në spital në qytetin Novoazovsk të kontrolluar nga Rusia, sipas zëvendësministres së Mbrojtjes së Ukrainës, Hanna Malyar.

211 persona të tjerë u dërguan në Olenivka, në Donetsk, përmes korridoreve humanitare, tha ajo, duke shtuar se ata do të shkëmbeheshin me të burgosur ushtarakë rusë përpara se të ktheheshin në shtëpi.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha sonte se falë veprimeve të ushtrisë ukrainase, ekipit negociator, Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq dhe OKB-së, shpresojnë se “do të jemë në gjendje të shpëtojmë jetën e djemve tanë”.

Pesë autobusë u panë duke u larguar nga fabrika e çelikut Azovstal në Mariupol të hënën mbrëma, me ushtarë brenda, me regjimentin ukrainas atje duke thënë se po përmbushte urdhrat për të shpëtuar jetën e trupave duke i evakuuar ato.

Në një moment mendohej se kishte disa mijëra trupa ukrainase në punimet e çelikut, së bashku me disa qindra civilë – xhepi i fundit i rezistencës ndërsa ushtarët rusë afroheshin gjithnjë e më shumë.

Regjimenti i Azov tha se trupat e tij në Mariupol, një qytet strategjik i rëndësishëm në jug të Ukrainës, kishin qëndruar për 82 ditë, duke blerë kohë për pjesën tjetër të Ukrainës për të luftuar forcat ruse dhe për të siguruar armë perëndimore.

Për pjesën më të madhe të asaj kohe, ushtarët në Mariupol – së bashku me civilët e mbetur – u përballën me mungesa të mëdha të ushqimit, ujit, energjisë elektrike dhe ilaçeve.

Ukraina thotë se dhjetëra-mijëra njerëz janë vrarë në Mariupol, shumica e të cilave janë në rrënoja, raporton Sky News.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë