Loading…

​Dodik sërish nuk thotë të vërtetën: Çfarë ka thënë Komshiq për ‘dy plumbat’

  • 08/11/2021 | 17:06

​Dodik sërish nuk thotë të vërtetën: Çfarë ka thënë Komshiq për ‘dy plumbat’

Duke ndjekur modelin e vjetër të sprovuar të zëvendësimit të tezave, rrotullimit, heshtjes apo edhe shtrembërimit të së vërtetës, anëtari i Presidencës së BeH Milorad Dodik komentoi sot mesazhin e kryetares së Presidencës së BeH, Zhelko Komshiq, i cili, duke përcjellë qëndrimin e Gabriel Escobar, zëvendës ndihmës sekretari i Shtetit dhe i dërguari special i presidentit Joe Biden, tha – se nuk do të ketë luftë në Bosnje dhe Hercegovinë.


“Kolegët më thanë që Komshiq tha se nuk do të ketë luftë. Epo kush ka thirrur për luftë përveç tij. Ju doni që unë t’ju sjell deklarata këtu se sa herë e ka thënë këtë, se ka pasur dy plumba. Unë kam pasur një bisedë mashkulli me Escobar. Komshiq dhe Xhaferoviq u pickuan nga një mushkonjë. Takimi mes meje dhe Escobar ishte një takim gjigantësh”, tha Dodik në stilin e tij, raportojnë mediat.

Meqenëse ai përmendi “dy plumba”, është e rëndësishme t’i kujtohet publikut se çfarë tha Komshiq në të vërtetë në një intervistë për N1 më 20 tetor të këtij viti.

I pyetur për të dërguar një mesazh për qytetarët, kryetari Komshiq u shpreh:

“Unë nuk mund të garantoj atë që ka në mendjen e Dodikut dhe njerëzve të tij. Mund të garantoj për veten time – do ta mbroj këtë vend deri në frymën time të fundit. Bazuar në përvojën time të jetës, mund të them se nuk ka asnjë forcë që mund ta shkatërrojë këtë vend. Kishte momente kur Bosnja dhe Hercegovina u copëtua, si kur ishte marrëveshja Cvetkoviq-Maçek, por nuk mund ta ndanin.

Gjithmonë ka mjaft njerëz në këtë vend që nuk do të pajtohen me këtë. Ky është një fakt. Ndërsa ne jemi gati të qëndrojmë pas këtij vendi dhe ta mbrojmë atë në mënyrë të zgjuar dhe të mençur, kjo nuk është më ’91, se na vjen Armata Popullore e Jugosllavisë dhe ne kemi vetëm dy plumba – nuk na bëjnë asgjë”, tha Komshiq.

Nuk është e papritur, por më tepër është me këmbë në tokë kur Dodik, i cili prej muajsh ushtron dhunë ligjore, shpërndan institucionet shtetërore dhe kërcënon me konflikte, fillon të akuzojë dikë tjetër për luftë. Është koha që Dodik të merr përgjegjësinë për atë që po bën me shumë vetëdije, shkruan Klix.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë