Loading…

​Ekonomia e eurozonës shënon rënie rekorde për shkak të koronavirusit

  • 31/07/2020 | 20:05

​Ekonomia e eurozonës shënon rënie rekorde për shkak të koronavirusit

Shtrirja e plotë e ndikimit të Covid-19 në ekonominë e eurozonës është hedhur poshtë nga shifrat që tregojnë se zona e monedhës unike evropiane është tkurrur në një shifër rekorde prej 12.1 për qind në tremujorin e dytë 2020.


Mes frikës në rritje se rimëkëmbja e paracaktuar evropiane do të preket nga një valë e dytë e krizës, instituti statistikor i Bashkimit Evropian, Eurostat, dha prova të rënies së aktivitetit të shkaktuar nga bllokimet pothuajse totale të imponuara nga disa vende në pranverë.

Të dhënat zbuluan se tkurrja në tremujorin e dytë – kur u kombinua me një rënie më të vogël në tre muajt e parë të vitit – kishte fshirë një dekadë e gjysmë të zgjerimit, duke e kthyer ekonominë e eurozonës në nivelin e mesit të viteve 2000.

Në Spanjë, ku shqetësimet për një valë të dytë janë më të mprehta, ka pasur rënien më të madhe të prodhimit në tremujorin e dytë, duke regjistruar një rënie të GDP-së prej 18.5%

Rënia, e pakrahasueshme edhe gjatë luftës së saj civile të viteve 1930, pasoi një tkurrje prej 5.2% në tremujorin e parë dhe do të thotë që ekonomia e katërt më e madhe e eurozonës u tkurr në pothuajse një çerek në gjysmën e parë të vitit 2020.

Franca pësoi rënie të GDP-së me 13.8%, ndërsa ekonomia tjetër më e madhe, Italia ka shënuar rënie me 12.4%, duke kthyer ekonominë e saj në nivelet e mesit të viteve 1990.

Gjermania, e cila raportoi shifrat e rritjes së saj të enjten, ishte performuesi më pak i keq i “katërshes së madhe” të eurozonës me një tkurrje të GDP-së prej 10.1% në tremujorin e dytë. Vendet me performanca më të mira në eurozonë ishin në Evropën Lindore dhe vendet e Baltikut.

Eurostat tha se në tërësi ekonomia e eurozonës ishte 15% më e ulët se sa një vit më parë.

Rënia rekorde në periudhën prill-qershor 2020 pasoi një rënie prej 3.6% në tre muajt e parë të vitit dhe zero rritje në tremujorin e fundit të vitit 2019.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë