Loading…

​Eksporti i mallrave në muajin maj 76,0 milionë euro, importi 443,8 milionë euro

  • 23/06/2022 | 16:31

​Eksporti i mallrave në muajin maj 76,0 milionë euro, importi 443,8 milionë euro

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat lidhur me rrjedhat e eksportit dhe importit për muajin maj 2022.


Sipas një komunikate të ASK-së, të dhënat nga Tregtia e Jashtme të Mallrave në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar më të larët për (19.4%) në muajin maj 2022, në raport me periudhën e njëjtët të vitit 2021, gjegjësisht në vlerë prej 367,8 milionë euro krahasuar me deficitin 308,2 milionë euro në vitin 2021.

“Eksporti mbulon importin (17.1%). Eksporti i mallrave në muajin maj 2022 kishte vlerën 76,0 milionë euro, ndërsa importi 443,8 milionë euro, është një rritje prej (31.5%) për eksport si dhe (21.3%) për import duke krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2021. Sipas të dhënave të grupeve kryesor të eksportit: (27.1%) të eksporteve e përbëjnë metalet bazë dhe artikujt prej tyre, (18.7%) artikuj të ndryshëm të prodhuar, (16.1%) plastikë, gomë dhe artikuj prej tyre, (8.6%) produktet minerale, (7.2%) ushqimet e përgatitura,pijet dhe duhani, (4.0%) art.prej guri, allçie, prod. qeramike dhe qelqi, etj. Ndërsa sipas të dhënave të grupeve kryesor për import e përbëjnë: (17.0) produktet minerale, (11.5%) makineritë, pajisjet mekanike dhe elektrike, (10.6%) ushqimet e përgatitura, pijet dhe duhani, (9.9%) metalet bazë dhe artikujt prej tyre, (8.3%) plastikë, gomë dhe artikuj prej tyre, (7.9%) mjetet e transportit, (6.8%) produkte të industrisë kimike, etj. Eksportet e Kosovës në vendet e BEsë-27 arritën në 22,5 milionë euro, ose rreth (29.6%) e eksporteve të përgjithshme, me një rritje prej (4.8%). Partneret kryesor për eksportin e mallrave në BE janë: Gjermania (10.1%), Itali (6.1), Holanda (2.3%), etj”, thuhet në njoftim.

Importet e Kosovës nga vendet e BE-së, sipas ASK-së, ishin rreth 188,6 milionë euro, ose 42.5% e importeve të përgjithshme, me një rritje prej 14.3%.

“Importet me pjesëmarrje me të lartë ishin nga: Gjermania (11.5%), Greqia (6.4%), Italia (5.1%), etj. Në muajin maj 2022, eksportet e Kosovës me vendet CEFTA-së arritën në 31,0 milion euro, ose (40.8%) të eksporteve të përgjithshme, me një rritje prej (38.8%). Partner kryesor për eksport nga vendet e CEFTA-së janë: Maqedonia (15.0%), Shqipëria (13.5%), Serbia (7.3), Mali i zi (3.8%). Ndërsa, importet nga vendet e CEFTA-së në muajin maj 2022, arritën në 82,8 milion euro, ose (18.7%) të importeve të përgjithshme, me një rritje prej (7.5%). Vendet me pjesëmarrje më të lartë për import ishin: Serbia (7.2%), Maqedonia (5.1%), Shqipëria (4.7%). Eksportet e Kosovës me vendet tjera arritën në 22,5 milion euro, ose (29.6%). Si partner më të rëndësishëm nga këto vendet për eksport vlen të përmendën: SHBA (14.3%), dhe Zvicra (7.4%). Ndërsa importet e Kosovës me vendet tjera arritën në 172,4 milion euro, ose (38.8%). Vendet me pjesëmarrje më të lartë për import në këtë grup ishin: Turqia (11.7%) dhe Kina (9.8%)”, thuhet në njoftim.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë