Loading…

​Estonia e Letonia do të blejnë së bashku sisteme të mbrojtjes ajrore

  • 30/06/2022 | 19:18

​Estonia e Letonia do të blejnë së bashku sisteme të mbrojtjes ajrore

Estonia dhe Letonia kanë rënë dakord për blerjen e përbashkët të një sistemi të mbrojtjes ajrore me rreze të mesme, njoftoi sot Ministria e Mbrojtjes e Estonisë.


Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës tregon qartë nevojën për sisteme të mbrojtjes ajrore, tha në një deklaratë ministri letonez i Mbrojtjes Artis Pabriks.

Blerja do të menaxhohet nga Estonia në bazë të këshillit të ministrave të mbrojtjes të dy shteteve baltike, në përputhje me letrën e synimeve të nënshkruar nga ministrat e mbrojtjes gjatë samitit të NATO-s në Madrid, thuhet në njoftim.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë