Loading…

​Ferrari mbush 70 vjet nga prodhimi i parë

  • 13/03/2017 | 13:03

​Ferrari mbush 70 vjet nga prodhimi i parë

Ishte më 12 mars 1947, fiks 70 vite më parë, që Enzo Ferrari ndei modelin 125 S, vetura e parë që mban emrin e tij. Atë ditë provash në rrugët e Maranelos filloi historia moderne e Ferrari’t.

Gjatë vitit 2017, rreth 60 vende do të presin iniciativat për përvjetorin e “Ferrari”-t, ku në secilin eveniment do të jetë e pranishme modeli bashkëkohor simbol i 70 viteve të markës, “LaFerrari Aperta”.

Festimet do të arrijnë kulmin në fundjavën e 9-10 shtatorit, në Maranelo, që do të shoqërohen nga shumë evenimente që do të përkujtojnë historinë e markës së Kalit. Kompania ka krijuar edhe një faqe interneti që i dedikohet këtij përvjetori www.ferrari.com

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë