Loading…

​Gjermania kërkon të blejë sistemin e mbrojtjes raketore izraelite ose amerikane

  • 30/06/2022 | 22:24

​Gjermania kërkon të blejë sistemin e mbrojtjes raketore izraelite ose amerikane

Gjermania po shqyrton blerjen e një sistemi të mbrojtjes raketore nga Izraeli ose Shtetet e Bashkuara për të ndihmuar në forcimin e mbrojtjes së saj kundër kërcënimeve, duke përfshirë raketat ruse Iskander në Kaliningrad, raporton Welt am Sonntag.


Në një intervistë për gazetën gjermane, shefi i mbrojtjes gjermane Eberhard Zorn tha se raketat Iskander mund të arrijnë pothuajse të gjithë Evropën Perëndimore dhe se nuk kishte asnjë mburojë raketore për të mbrojtur kundër këtij kërcënimi.

“Izraelitët dhe amerikanët zotërojnë sisteme të tilla. Cilin preferojmë ne? A do të arrijmë të krijojmë një sistem të përgjithshëm (mbrojtje raketore) në NATO? Këto janë pyetjet që duhet t’u përgjigjemi tani,” tha Zorn.

Në vitin 2018, Kremlini vendosi raketa Iskander në enklavën e tij Kaliningrad, e cila ndodhet midis Polonisë dhe Lituanisë.

Një sistem i lëvizshëm i raketave balistike, Iskander zëvendësoi raketën sovjetike Scud dhe dy raketat e tij të drejtuara mund të mbajnë koka luftarake konvencionale ose bërthamore.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë