Loading…

​Gjermania paralajmëron dozën e tretë të vaksinës

  • 01/08/2021 | 21:42

​Gjermania paralajmëron dozën e tretë të vaksinës

Gjermania planifikon të propozojë përdorimin e një doze të tretë të vaksinës kundërCOVID-19 për të moshuarit dhe të prekurit nga 1 shtatori, sipas një propozimi nga Ministria e Shëndetësisë, transmeton AFP.


Draft-teksti gjithashtu propozon vaksinimin e fëmijëve dhe të rinjve të moshës 12 deri në 17-vjeç.

Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn dhe ministrat e shëndetësisë të 16 landeve federale gjermane do të përfundojnë planin e hartuar nga drejtuesit e Ministrisë së Shëndetësisë në një takim të hënën.

Ekipet mobile të vaksinimit do të vizitojnë shtëpitë e pleqve për të vaksinuar përdoruesit e tyre me vaksina Pfizer/ BioNTech dhe Moderna, pavarësisht nga lloji i vaksinës që kanë marrë më parë, thuhet në tekst.

Mjekët gjithashtu do të jenë në gjendje të vaksinojnë të moshuarit dhe pacientët me sistem imunitar të dobësuar.

Dokumenti citon hulumtimet e fundit që tregojnë se imuniteti i fituar nga vaksinimi dobësohet me kalimin e kohës, duke i vënë njerëzit në rrezik përsëri në rrezik.

Shkalla e infeksionit në Gjermani është aktualisht më e ulët se niveli në vendet fqinje, por ngadalësimi i vaksinimit ngre shqetësime pasi vetëm 52 për qind e gjermanëve janë plotësisht të vaksinuar.

Të shtunën, ministri i Shëndetësisë tha në një mesazh në Twitter se deri më tani çdo i pesti person i moshës 12 deri në 17-vjeç ka marrë dozën e parë të vaksinës kundërCOVID-19.

Instituti Robert Koch, institucioni gjerman për kontrollin dhe luftimin e epidemive, raportoi 2.097 infeksione të reja dhe një vdekje të dielën.

Gjermania ka raportuar mbi 3.7 milionë raste dhe 91.659 vdekje që nga fillimi i epidemisë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë