Loading…

​Largohuni nga aftet e bezdisshme pa ilaçe: Përdorni këtë dhe dhimbja zhduket

  • 19/10/2021 | 22:05

​Largohuni nga aftet e bezdisshme pa ilaçe: Përdorni këtë dhe dhimbja zhduket

Aftet janë një plagë e dhimbshme, një lloj ulcere e vogël në mukozën e gojës. Nuk është plotësisht e qartë pse ndodh, por disa hulumtime sugjerojnë që dieta mund të jetë arsyeja, veçanërisht nëse gluteni konsumohet shpesh.

Xheli steroid shpesh përdoret për të trajtuar aftet, dhe pastat mund të blihen në farmaci për të lehtësuar dhimbjen. Sidoqoftë, studimet shkencore kanë treguar se mjalti natyral mund të jetë më efektiv. Përkatësisht, nëse aplikohet në aftet disa herë gjatë ditës, ai lehtëson dhimbjen në 24 orë.

Mjalti shëron plotësisht aftet brenda tri ditësh, ndërsa një xhel steroid zgjat shtatë ditë dhe kalon me një paste në tetë ditë. Mjalti jo vetëm që është më efektiv se ilaçet, por nuk ka efekt negativ – as reaksione alergjike dhe as rezistencë nuk mund të ndodhin, siç është rasti me antibiotikët. Dezinfektoni gojën me hidrogjen.

Meqenëse mjalti supozohet të ndihmojë falë substancave të mbledhura nga lulet, kështu që ju gjithashtu mund të provoni ekstrakt kamomili ose vaj livando në një zgjidhje glicerine, ato gjithashtu përshpejtojnë shërimin. Sidoqoftë, nëse vazhdimisht keni plagë në gojë, duhet të shkoni te mjeku për të kontrolluar arsyen e mundshme shëndetësore.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë