Loading…

​Liga e Kampionëve 2021/22 – Të gjitha të rejat që duhet t’i dini

  • 20/01/2021 | 20:31

​Liga e Kampionëve 2021/22 – Të gjitha të rejat që duhet t’i dini

Edicioni i 67 i garës më të madhe evropiane, i 30 prej që është emëruar UEFA Liga e Kampionëve, është paraparë që edicionin 2021/22 ta zhvillojë brenda datave 22 qershor 2021 deri më 28 maj 2022.

Edicioni 2021/22 i Ligës së Kampionëve do të përbëhet prej 26 skuadrave që kualifikohen automatikisht dhe prej gjashtë skuadrave të cilave ju nevojitet faza e “Play-Off” për tu kualifikuar, përcjell KosovaPress.

Më poshtë e gjeni të bashkangjitur sistemin se si do të kualifikohen ekipet në Ligën e Kampionëve, në bazë të ligave përkatëse për edicionin 2021/22.

2020/21 UEFA Fituesi e Ligës së Kampionëve, 2020/21 UEFA Fituesi i Ligës së Evropës, Spanjë – 4 ekipe, Angli – 4 ekipe, Gjermani – 4 ekipe, Itali – 4 ekipe, Francë – 2 ekipe, Portugali – 2 ekipe, Rusi – 1 ekip, Belgjikë – 1 ekip, Ukrainë – 1 ekip dhe Holandë – 1 ekip.

Po ashtu nga UEFA është shpjeguar edhe si do të funksionojë kualifikimi së bashku me data se kur do të zhvillohen ndeshjet.

Gjatë edicionit 2020/21 shkaku i pandemisë Covid-19, është prezantuar që në atë edicion të zhvillohen ndeshjet me formatin e vetëm një ndeshjeje për tu zhvilluar, kurse edicionin e ri 2021/22 UEFA ka konfirmuar se të gjitha ndeshjet do të zhvillohen me formatin e vjetër, respektivisht me ndeshje si vendas dhe mysafirë.

Faza e grupeve

14/15 shtator 2021: Ndeshjet e javë së 1

28/29 shtator 2021: Ndeshjet e javë së 2

19/20 tetor 2021: Ndeshjet e javë së 3

2/3 nëntor 2021: Ndeshjet e javë së 4

23/24 nëntor 2021: Ndeshjet e javë së 5

7/8 dhjetor 2021: Ndeshjet e javë së 6

Faza e eliminatorëve

15/16/22/23 shkurt dhe 8/9/15/16 March 2022: Raundi i 16

5/6 dhe 12/13 prill 2022: Çerekfinalet

26/27 dhe 3/4 maj 2022: Gjysmëfinalet

28 maj 2022: Finalja

Finalja e Ligës së Kampionëve e edicionit 2021/22 do të zhvillohet në stadiumin “Saint Petersburg” në Rusi. Ky stadium është dizajnuar nga arkitekti japonez Kisho Kurokawa, dhe është stadiumi i skuadrës ruse Zenit St. Petersbourg që nga viti 2017.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë