Loading…

​Një kafshë e rrallë zbulohet në Galapagos

  • 30/11/2020 | 17:23

​Një kafshë e rrallë zbulohet në Galapagos

Një pinguin plotësisht i bardhë u zbulua në ishullin Galapagos, njoftoi menaxhmenti i Parkut Kombëtar lokal.


Një udhëzues turistik së pari vuri re një kafshë të rrallë në Isabela, ishulli më i madh në arkipelag pranë brigjeve të Ekuadorit, tha parku.

Ekspertët besojnë se pinguini mund të ketë leukemi të çrregullimit gjenetik. Mungesa e pjesshme e pigmenteve me ngjyra shkakton pupla të lehta te kafshët që zakonisht kanë një ngjyrë të errët.

Ndryshe nga albinizmi, kafshët e prekura nga leukemia kanë ngjyrën normale të syve për speciet e tyre.

Peshkaqenë, hardhuca, karavidhe me leukemi janë zbuluar tashmë në Galapagos, por ky është pinguini i parë i gjetur në këtë gjendje atje, thuhet në njoftim.

Galapagos është shtëpia e shumë llojeve të kafshëve dhe bimëve që nuk mund të gjenden askund tjetër në botë, përfshirë pinguinët e rrezikuar e ishullit, transmeton KosovaPress.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë