Loading…
​Olimpiada Dimërore, ky është shteti që fitoi medaljet e para
  • 14/02/2018 | 11:18

​Olimpiada Dimërore, ky është shteti që fitoi medaljet e para

Italia fiton medaljet e para në Lojërat Olimpike dimërore të Pyeongchangut.


Në garën e patinazhit të shpejtësisë 500 m për femra, Ariana Fontana i dha medaljen e artë vendit të saj, duke e fituar këtë garë me 42.5 sekonda, për të lënë në vendin e dytë holandezen Van Kerkhof, e cila mori medaljen e argjendtë, ndërsa medalja e bronztë u fitua nga kanadezja Kim Boutin.Medalja tjetër e fituar nga sportistët italianë ishte ajo e argjendtë e marrë nga Federico Pellegrino në garën e Cross Country Sprint për meshkuj.

Fitorja e medaljes së artë i takoi norvegjezit Klaebo, ndrsa atë të bronztë e fitoi rusi që garoi nën flamurin olimpik, Aleksander Bolshunov. Ndërsa në Cross Country Sprint për femra, ajo që fitoi ishte suedezja Stina Nilsson, e cila la pas norvegjezen Falla dhe Yulia Belokurova, rusen që garon me flamurin e IOC.

Adoleshentët amerikanë duket se janë mbretër të snowboard-it. Pas suksesit të Gerrard në Slopestyle, i takoi 17-vjeçares Chloe Kim që të fitojë medaljen e artë në kategorinë e Snowboard Halfpipe me 98.25 pikë të grumbulluara. Në vendin e dytë u rendit kinezja Liu Jiayu me 89.75pikë, ndërsa medaljen e bronztë e fitoi amerikania Arielle Gold.

Në renditjen e përgjithshme të medaljeve kryeson Gjermania me 5 medalje ari, 2 argjendi dhe 2 bronzi, e ndjekur në vendin e dytë nga Holanda me 4 medalje të arta, 4 të argjendta dhe 1 të bronztë, ndërsa në vendin e tretë janë SHBA, me 4 medalje ari, 1 argjendi dhe 2 bronzi.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë