Loading…

​Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

  • 11/12/2016 | 20:28

​Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës parashikon se gjatë pesë ditëve të ardhshme në Kosovë, do të ketë rënie të temperaturave, të cilat mund të shkojnë deri -9 gradë celsius. 


Masat e ajrit me origjinë polare do të jenë prezent mbi vendin tonë gjatë gjithë kësaj periudhe të parashikimit. Nga dita e hënë deri të enjten temperaturat do të lëvizin ndërmjet -2 deri në -4 gradë Celsius, kurse nga dita e enjte e tutje këto masa të ftohta do të jenë më të përqëndruara mbi vendin tonë duke krijuar kushte që temperaturat të ulen dukshëm në dy vlerat ekstremale ( minimalet dhe maksimalet)”, thuhet në njoftimin e IHMK-së.Të hënën dhe të enjten do të ketë kushte për zhvillim të vranësirave të cilat vende-vende mund të sjellin reshje të dobëta.

Temperaturat minimale në pjesën e dytë të javës parashihen të ulen deri -9 gradë Celsius, kurse maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 4-7 gradë Celsius.

Presioni atmosferik vazhdon të mbetet i lartë , mbi vlerat e normales. Do te fryjë erë nga veriu dhe verilindja me shpejtësi 1-5m/s./

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë