Loading…

​Pilotët e FSK’së zhvillojnë shkathtësi në pilotim për reagim ndaj krizave dhe emergjencave nga ajri

  • 01/11/2021 | 20:17

​Pilotët e FSK’së zhvillojnë shkathtësi në pilotim për reagim ndaj krizave dhe emergjencave nga ajri

Pilotët e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) po zhvillojnë shkathtësitë teorike dhe praktike në pilotim dhe mirëmbajtje të helikopterëve në Qendrën e Aviacionit Tokësor në Turqi.


Kjo është bërë e ditur nga ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj përmes një postimi në Facebook.

“Ngritja e kapaciteteve ajrore e institucioneve të sigurisë së Republikës së Kosovës, nevojë për realizim të suksesshëm të operacioneve të përbashkëta ndërinstitucionale. Në kohën kur jemi në fazën inicuese të ngritjes së kapaciteteve ajrore, ky projekt, është shumë i rëndësishëm për rigjenerim të shkathtësive në MEDEVAC dhe reagimit në kriza dhe emergjenca tjera nga ajri”, shkruan Mehaj.

“Mirënjohje dhe vlerësim i lartë për mbështetjen nga Akademia Turke e Aviacionit Tokësor. Forca djem! Vazhdojmë me sukseset e reja”, përfundon Mehaj.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë