Loading…

​Prestreshi: Nuk do të lejohen abuzime me çmime të testeve për Covid-19, do monitorohen

  • 12/08/2020 | 17:33

​Prestreshi: Nuk do të lejohen abuzime me çmime të testeve për Covid-19, do monitorohen

Sikurse kryeministri Avdullah Hoti, edhe Kryetari i Autoritetit Kosovar të konkurrencës, Valon Prestreshi ka thënë se nuk do të lejojnë të abuzojnë me çmimet laboratorët private që do kryejnë testet për COVID-19, shkruan Gazeta Metro.


Prestreshi kanë njoftuar se ndërmarrjet e licencuara për kryerjen e testimeve molekulare dhe serelogjike për SARS Cov-2,  detyrimisht t’i zbatojnë dispozitat e nenit 4 te ligjit për mbrojte të konkurrencës, në mënyrë që të shmanget çfarëdo marrëveshje për manipulim me çmime.

Prestreshi ka thënë se Autoriteti Kosovar i Konkurrencës do të jetë i pakompromis nëse vërehet ndonjë keqpërdorim, abuzim, e i cili do të çrregullonte konkurrencën ne treg, në dëm të qytetareve të Republikës së Kosovës.

“Çmimet e shërbimeve duhet të variojnë nga laboratori në laborator bazuar në Kushtetutën e Kosovës, bazuar në çmimin e ekonomisë, ofertë dhe kërkese, bazuar në kualitetin e produkteve kualitative, bazuar në kosto të importit individual, bazuar në shpenzimet operative dhe shpenzimeve tjera të ndërmarrjeve përkatëse”, ka thënë Prestreshi.

Pretreshi deklaroi, se nga këto ndërmarrje është kërkuar që nga e hëna, laboratorët e licencuara të dorëzojnë listën e çmimeve të shërbimeve të kryerjes së testeve molekulare dhe serelogjike për SARS Cov-2, në mënyrë elektronike.

“Ndërmarrjet përkatëse janë te detyruar që qarkullimin javor, çdo të hëne, të shërbimeve të testeve molekulare dhe serelogjike, ta dorëzojnë ne autoritet të konkurrencës, gjithashtu çdo të hëne deri në përfundim të pandemisë ndërmarrjet janë te detyruara që importin e testeve molekulare dhe serelogjike, në formë të dudit doganor, t’ia dorëzojnë Autoritetit Kosovar të Konkurrencës në mënyrë elektronike. Dhe gjithashtu të premten e kësaj jave, të gjitha kompanitë të licencuara, janë të obliguara që ta dorëzojnë planin e biznesit tek Autoriteti Kosovar i Konkurrencës”, ka thënë Prestreshi.//gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë