Loading…

​Pse disa vende e shkurtojnë periudhën e izolimit?

  • 04/01/2022 | 22:21

​Pse disa vende e shkurtojnë periudhën e izolimit?

Disa vende shkurtojnë periudhën e karantinës, ndërkohë që rritet numri i varianteve të koronavirusit omicron pozitiv.


Politico shkruan se Evropa po përballet me një reduktim kritik të numrit të punëtorëve, ndërsa numri i të infektuarve është në rritje, si dhe ata që kanë qenë në kontakt me të infektuarit, andaj duhet të izolohen.

Masat epidemiologjike janë të tilla që tentohet të zvogëlohet numri i të infektuarve, por edhe të mbahet jetike shoqëria, veçanërisht në aspektin ekonomik. Kjo nënkuptonte edhe shkurtimin e periudhës së izolimit.

Greqia është vendi i parë evropian që e bën këtë. Ajo uli kohëzgjatjen e karantinës nga dhjetë në pesë ditë. Shtetet e Bashkuara kishin vendosur më parë që izolimi të zgjaste pesë ditë.

Në Britani, izolimi tani zgjat shtatë ditë, siç është rasti në Spanjë dhe Irlandë. Dikur zgjati dhjetë ditë. Italia ka vendosur të heqë karantinën për personat e vaksinuar plotësisht që kanë qenë në kontakt të ngushtë me personat e infektuar.

Vaksinimi ka zbutur pandeminë, por vaksinat janë treguar të jenë më pak efektive kundër llojit omicron. Pavarësisht kësaj, në disa vende periudha e karantinës po shkurtohet.

Përgjigja në pyetjen se sa kohë është infektuar dikush varet nga fakti nëse dikush është vaksinuar. Një studim i fundit amerikan tregoi se ata që ishin vaksinuar ishin ngjitës për pak më shumë se pesë ditë, ndërsa ata që nuk ishin vaksinuar ishin ngjitës për më shumë se shtatë ditë.

Megjithatë, ky është një studim që nuk është rishikuar dhe është kryer kur variantet alfa dhe delta ishin dominuese, para se omicron do të bëhet sforcimi dominues.

Zyrtarët në Britaninë e Madhe, duke shpjeguar pse shkurtuan periudhën e izolimit, theksuan se analizat treguan se një karantinë shtatë ditore me dy teste negative për koronavirus ka të njëjtin efekt si një karantinë dhjetë ditore.

Shtetet e Bashkuara pretendojnë gjithashtu se vendimi për shkurtimin e izolimit është marrë në bazë të të dhënave të bazuara shkencërisht. Ata pretendojnë se efekti i saj është i njëjtë si pas dhjetë ditëve të izolimit.

Çdo vend ka rregulla të ndryshme në lidhje me atë se kur dikush mund të dalë vërtet nga karantina.

Në Britaninë e Madhe, karantina lirohet pas ditës së shtatë nëse personi rezulton negativ për koronavirus në ditën e gjashtë dhe të shtatë të izolimit.

Greqia dhe Shtetet e Bashkuara po zbatojnë rregullin “pesë plus pesë”, i cili përfshin pesë ditë izolim në shtëpi dhe veshjen e maskës për pesë ditët e ardhshme nëse simptomat janë zhdukur.

Nuk është e pranueshme që disa shkencëtarë të shkurtojnë periudhën e izolimit në kushtet në të cilat bëhet kjo.

“Nëse nuk insistohet në testimin e karantinës, do të ketë shumë që do të transmetojnë virusin. Kjo do të rrisë rrezikun për sistemin shëndetësor dhe ka të ngjarë të shkaktojë përçarje ekonomike,” tha Jale Sad Omer, drejtor i Institutit Jale për Shëndetin Global.

Disa vende, si Britania e Madhe dhe Italia, nuk i dërgojnë të izoluar ata që kanë qenë në kontakt të ngushtë me një person të infektuar nëse janë negativë pas testimit.

Pse shkurtohet periudha e izolimit?

Për këtë ka vendosur Britania e Madhe, duke theksuar se arsyeja për këtë është sigurimi i funksionimit të aspekteve kyçe të shoqërisë gjatë dimrit.

Ministria greke e Shëndetësisë theksoi se institucionet shëndetësore në këtë vend ishin të mbingarkuara edhe para shfaqjes së variantit omicron.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë