Loading…

​Publikohet lista e 50 ekipeve më të shtrenjta në botë

  • 07/11/2020 | 15:31

​Publikohet lista e 50 ekipeve më të shtrenjta në botë

“Transfermarkt” ka publikuar një listë që përbëhet prej 50 ekipeve më të shtrenjta në botë.


Listën e kryeson Manchester City së bashku me Liverpoolin që kanë vlerë të njëjte, dhe befasi është që pesë skuadra nga Premier Liga bëjnë pjesë në Top 10 e asaj liste.

Lista e publikuar është e bashkangjitur më poshtë:

1.Manchester City, 26 lojtarë – vlerë ekipore 1.08 miliardë euro
2.Liverpool, 27 lojtarë – vlerë ekipore 1.08 miliardë euro
3.FC Barcelona, 29 lojtarë – vlerë ekipore 878.8 milionë euro
4.Bayern Munich, 32 lojtarë – vlerë ekipore 876 milionë euro
5.PSG, 34 lojtarë – vlerë ekipore 858.8 milionë euro
6.Real Madrid, 24 lojtarë – vlerë ekipore 855 milionë euro
7.Chelsea, 28 lojtarë – vlerë ekipore 838.9 milionë euro
8.Manchester United, 30 lojtarë – vlerë ekipore 799.9 milionë euro
9.Atletico Madrid, 26 lojtarë – vlerë ekipore 753.3 milionë euro
10.Tottenham, 29 lojtarë – vlerë ekipore 738.6 milionë euro
11.Juventus, 24 lojtarë – vlerë ekipore 707.7 milionë euro
12.Inter, 27 lojtarë – vlerë ekipore 655.5 milionë euro
13.Arsenal, 31 lojtarë – vlerë ekipore 632 milionë euro
14.Napoli, 26 lojtarë – vlerë ekipore 603.5 milionë euro
15.Borussia Dortmund, 27 lojtarë – vlerë ekipore 587.3 milionë euro
16.Everton, 31 lojtarë – vlerë ekipore 514.6 milionë euro
17.RB Leipzig, 29 lojtarë – vlerë ekipore 515.6 milionë euro
18.Leicester, 27 lojtarë – vlerë ekipore 469 milionë euro
19.Milan, 27 lojtarë – vlerë ekipore 445.9 milionë euro
20.Wolverhampton, 23 lojtarë – vlerë ekipore 387.9 milionë euro
21.Atalanta, 30 lojtarë – vlerë ekipore 386.9 milionë euro
22.Lazio, 32 lojtarë – vlerë ekipore 364.7 milionë euro
23.Sevilla, 26 lojtarë – vlerë ekipore 348.9 milionë euro
24.Lyon, 25 lojtarë – vlerë ekipore 339.3 milionë euro
25.Roma, 26 lojtarë – vlerë ekipore 337.3 milionë euro
26.Bayer Leverkusen, 26 lojtarë – vlerë ekipore 323.5 milionë euro
27.Borussia Monchengladbach, 32 lojtarë – vlerë ekipore 313.4 milionë euro
28.Aston Villa, 26 lojtarë – vlerë ekipore 311.8 milionë euro
29.Real Sociedad, 27 lojtarë – vlerë ekipore 309.6 milionë euro
30.Monaco, 29 lojtarë – vlerë ekipore 307.7 milionë euro
31.Benfica, 29 lojtarë – vlerë ekipore 302.7 milionë euro
32.Ajax, 24 lojtarë – vlerë ekipore 288.9 milionë euro
33.West Ham, 23 lojtarë – vlerë ekipore 288 milionë euro
34.Newcastle, 31 lojtarë – vlerë ekipore 272.1 milionë euro
35.Villareal, 25 lojtarë – vlerë ekipore 266.3 milionë euro
36.Lille, 26 lojtarë – vlerë ekipore 255.1 milionë euro
37.Porto, 29 lojtarë – vlerë ekipore 255 milionë euro
38.Fiorentina, 27 lojtarë – vlerë ekipore 250.2 milionë euro
39.Rennes, 27 lojtarë – vlerë ekipore 240.5 milionë euro
40.Hertha Bsc, 27 lojtarë – vlerë ekipore 234.6 milionë euro
41.Brighton, 28 lojtarë – vlerë ekipore 230.8 milionë euro
42.Marseille, 34 lojtarë – vlerë ekipore 228.5 milionë euro
43.Valencia, 23 lojtarë – vlerë ekipore 227.2 milionë euro
44.Crystal Palace, 29 lojtarë – vlerë ekipore 224.5 milionë euro
45.TSG Hoffenheim, 30 lojtarë – vlerë ekipore 224.1 milionë euro
46.Athletic Club, 27 lojtarë – vlerë ekipore 222.9 milionë euro
47.Southampton, 25 lojtarë – vlerë ekipore 219.1 milionë euro
48.Fulham, 32 lojtarë – vlerë ekipore 218.8 milionë euro
49.Real Betis, 26 lojtarë – vlerë ekipore 213. milionë euro
50.Vfl Wolfsburg, 28 lojtarë – vlerë ekipore 209.3 milionë euro

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë