Loading…

​Rriten rastet me virusin korona në Evropë

  • 21/10/2021 | 08:07

​Rriten rastet me virusin korona në Evropë

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) njoftoi se rastet me COVID-19 në të gjithë Evropën u rritën me 7 për qind në javën e fundit, në krahasim me javën e mëparshme.

Në raport theksohet se në javën e fundit në botë kanë rezultuar pozitiv 2,7 milionë njerëz dhe 46 mijë të tjerë kanë humbur jetën.

Gjithashtu, bëhet e ditur se në javën e fundit, te rastet në rajonet e Afrikës dhe në Paqësorin Perëndimor, është vërejtur rënia më e madhe, përkatësisht 18 për qind dhe 16 për qind.

Në të kundërt, në Evropë, javën e fundit janë shënuar 1,3 milionë raste të reja dhe se në më shumë se gjysmën e vendeve të Evropës janë rritur rastet me COVID-19.

Raporti vë në dukje se rastet me COVID-19 në Evropë kanë qenë në rritje për tri javë dhe se rajoni është i vetmi në botë ku rastet janë rritur.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë