Loading…

​Rritje e numrit të pacientëve në Greqi, maska e detyrueshme në ambiente të mbyllura

  • 01/08/2020 | 18:20

​Rritje e numrit të pacientëve në Greqi, maska e detyrueshme në ambiente të mbyllura

Greqia do t’i bëjë të domosdoshëm maskat në të gjitha hapësirat e mbyllura publike dhe në hapësirat e hapura ku nuk mund të aplikohet distanca e përshtatshme sociale, tha zëvendësministri i Mbrojtjes Civile Nikos Hardalias, pas një rritjeje të mëtejshme të numrit të rasteve të Covid-19.


Greqia raportoi dje 78 raste të reja të konfirmuara Covid-19, numri më i lartë në rreth dy muaj, raporton Reuters.

Deri më tani, janë konfirmuar gjithsej 4,447 raste Covid-19 me 202 vdekje, një numër relativisht i vogël në krahasim me shumë vende evropiane, pasi u pranuan masa shtrënguese në pranverë.

“Faktori vendimtar për përballimin me sukses të pandemisë në fazën e parë ishte përgjegjësia e qytetarëve, përgjegjësia individuale e secilit prej tyre,” tha Hardalias në një fjalim televiziv.

“Ishte ‘sekreti’ i suksesit të Greqisë dhe ne të gjithë duhet të tregojmë të njëjtën përgjegjësi dhe kujdes në këtë fazë,” tha ai.

Autoritetet shëndetësore i bënë maskat e domosdoshme për konsumatorët në supermarkete 10 ditë më parë, dhe ato kanë qenë të detyrueshme në transportin publik që nga më parë.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë