Loading…

​SHBA teston armën që udhëton 5 herë më shpejt se zëri

  • 28/09/2021 | 17:45

​SHBA teston armën që udhëton 5 herë më shpejt se zëri

Ushtria amerikane bëri me dije se testoi me sukses një raketë të re moderne hipersonike që udhëton 5 herë më shpejt se shpejtësia e zërit.

Sipas Pentagonit, testi u krye javë e kaluar dhe ishte i pari i llojit të tij për Armët Hipersonike që prej vitit 2013.

Raketa e ndërtuar nga kompania Raytheon, u lëshua nga një avion përpara se të ndizte motorët e saj “Northrop Grumman”. Ky motor punon duke kompresuar ajrin që hyn me karburant hidrokarburesh, për të arritur një shpejtësi deri në 1700 metra për sekondë, ose e thënë ndryshe 5 herë më shumë se shpejtësia e zërit.

Sipas ekspertëve SHBA, Rusia dhe Kina kanë programet më të zgjeruara të raketave hipersonike, me dy vendet e fundit që janë disa hapa më para.

Në maj, Rusia testoi tre raketa hipersonike ‘Satan 2’, që mendohet se mund të “fshijnë” nga harta zonat me madhësinë e Anglisë dhe Uellsit./tch

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë