Loading…

​Shtëpia e Bardhë do të dezinfektohet para se Biden të hyjë në të si president

  • 08/11/2020 | 21:22

​Shtëpia e Bardhë do të dezinfektohet para se Biden të hyjë në të si president

Shtëpia e Bardhë aktualisht është një vend i tmerrshëm për të jetuar, jo vetëm për shkak të kaosit të shkaktuar nga familja e Donald Trump, ekipi Trump dhe vetë presidenti në lidhje me pretendimet e paprovuara të mashtrimit të votuesve, por edhe për shkak të rritjes së rasteve me koronavirus.


Rastet me COVID-19 janë duke u rritur në SHBA dhe jo vetëm banorët e shteteve të ndryshme po preken vazhdimisht nga kjo sëmundje, por edhe anëtarët e ekipit të Trump kanë dalë pozitivë me koronavirus.

Kohët e fundit një tjetër anëtar i rrethit kontraktoi virusin – shefi i stafit të presidentit, Mark Meadows. Krahas tij, katër anëtarë të tjerë të stafit të Shtëpisë së Bardhë, përfshirë asistentin e Trump, Cassidy Hutchinson, gjithashtu kanë rezultuar pozitivë me COVID-19.

Ai e ka sjellë numrin e përgjithshëm të rasteve të njohura të koronavirus në Shtëpinë e Bardhë në 36, që nga tetori kur Trump dhe shumë nga anëtarët e stafit u infektuan.

Edhe pse virusi mund të jetojë jashtë trupit për një periudhë të caktuar kohe – sipas studimeve maksimumi 28 ditë – Shtëpia e Bardhë duhet të sanitizohet plotësisht pasi që Joe Biden dhe familja e tij, si dhe anëtarët e stafit, do të vendosen aty pas fitores në zgjedhjet e 3 nëntorit.

Juan Ventura, i cili drejton Paracas Group, një shërbim i madh profesional pastrimi në Milano që ka pastruar vendet private dhe të korporatave gjatë shpërthimit të koronavirusit në Itali, thotë se së pari, pastruesit duhet të spërkasin solucionin e peroksidit të hidrogjenit në secilën nga dhomat dhe pastaj ta mbyllin atë për gjysmë ore.

Pasi të jetë bërë, mjafton një ajrosje e mirë për ta bërë vendin të banueshëm dhe pa virus. Sipas udhëzimeve të Ministrisë së Shëndetësisë së Italisë, u zbulua se ky është një proces efektiv për të eliminuar patogjenin.

Ventura thotë se një procedurë e tillë do të funksionojë edhe për Shtëpinë e Bardhë pasi nuk dëmton tekstilet e çmuara, materiale të tjera luksoze ose sipërfaqe dhe se ky proces është gjithashtu jo-toksik.

Por, ai thotë se Shtëpia e Bardhë me 55,000 metra katrorë, do të ishte një vend i madh për të pastruar edhe pse e gjithë procedura e pastrimit mund të përfundojë brenda një dite.

Sidoqoftë, e gjithë kjo mund të ndodhë nëse familja Trump largohet nga rezidenca që ai padyshim nuk dëshiron të bëjë pasi tani pret me padurim një betejë të gjatë ligjore.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë