Loading…

​Si e përdorin islandezët ujin dhe burimet termale për të ruajtur shëndetin

  • 27/12/2021 | 23:47

​Si e përdorin islandezët ujin dhe burimet termale për të ruajtur shëndetin

Uji sjell shumë përfitime për trupin dhe është një pjesë integrale e kulturës së islandezëve që praktikojnë rregullisht njomjen në burime termale.


Kjo praktikë ka edhe një bazë shkencore dhe revista “Healthline” ka veçuar përfitimet që sjell në organizëm.

Islanda është rregullisht në krye të listës së vendeve më të shëndetshme dhe më të lumtura, dhe indeksi i Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim e rendit atë si popullsinë e dytë më të lumtur në botë.

Indeksi Shëndetësor i Bloomberg e rendit Islandën si vendin e dytë më të shëndetshëm në botë dhe sipas Healthline, është e vështirë të gjesh dikë që përgjithësisht është i pakënaqur me jetën e tij atje. Ata priren të jenë pozitivë, dhe janë kryesisht në formë dhe aktive.

Christof Leicht, një ligjërues i lartë në fiziologjinë e ushtrimeve në Universitetin Loughborough në Britaninë e Madhe, filloi kërkimin e ujit si ilaç pasi vizitoi shkollën pasuniversitare në Japoni, ku, si në Islandë, terapia me ujë duket të jetë kudo.

Në një studim të vitit 2018, Leicht dhe ekipi zbuluan se edhe zhytja pasive në ujë të nxehtë mund të çojë në përfitime shëndetësore si përmirësimi i funksionit vaskular, menaxhimi i peshës dhe ndjeshmëria më e mirë ndaj insulinës.

Studiuesit arritën gjithashtu në përfundimin se përmirësimet në shëndetin mendor mund të arrihen edhe nga “njomja” e rregullt.

“Ne kemi zbuluar se çrregullimet psikologjike janë më pak të zakonshme tek ata që lahen më shpesh,” tha Leicht për Healthline, duke shtuar se cilësia e gjumit gjithashtu është përmirësuar.

Leicht tha se ata besojnë se efekti në rrjedhën e gjakut është shkaku i tij.

“Kur jeni në ujë të nxehtë, enët tuaja të gjakut hapen. Kjo e bën zemrën tuaj të punojë pak më shumë, duke rritur adrenalinën,” tha ai.

Ai shpjegoi se kjo mund të krahasohet me nxitimin që mund të ndihet dhe përjetohet nga dikush që vrapon ose ushtron në mënyra të tjera. Gjithashtu ka një ulje të inflamacionit, i cili është faktor i sëmundjeve kronike.

Zhytja në ujë të ngrohtë është përdorur prej kohësh për të luftuar sëmundjet e lëkurës dhe përmes këtij hulumtimi, ekspertët kanë identifikuar përfitime të tjera.

Dagny Pétursdottir, drejtoreshë ekzekutive e banjës më të re gjeotermale të Islandës “Sky Lagoon”, ka thënë për “Healthline” se ajo beson se çelësi i shëndetit të islandezëve qëndron në ujin e tyre.

“Pishinat e nxehta islandeze kanë shërbyer si një formë e komunitetit për qindra vjet. Njerëzit mblidhen në ngrohtësi për të vizituar, kapur, ndarë dhe bashkëpunuar. Dhe ne të gjithë e dimë se sa e rëndësishme mund të jetë për mirëqenien tonë të qëndrojmë të lidhur me të tjerët ,” ajo tha.

Islandezët gjithashtu priren të hanë ushqim të freskët, organik, si dhe të dalin për të ushtruar. Ata shpesh përdorin vaskë të nxehtë në dimër, duke theksuar përfitimet psikologjike të ujit që mund të rregullojnë ditën tuaj të zymtë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë