Loading…

​Si të dalloni një parfum origjinal: Çelësi është në këto 5 gjëra

  • 29/09/2021 | 15:09

​Si të dalloni një parfum origjinal: Çelësi është në këto 5 gjëra

Çfarë saktësisht ka në shishet e parfumeve, a janë kopjet e parfumit të mrekullueshme dhe mund të nuhasin të ngjashme me origjinalet.


Për prodhimin e kopjeve mund të përdoren përbërës të dëmshëm, alkool me cilësi të ulët, kimikate të paqëndrueshme, ujë me cilësi të dobët, alumin, arsenik, antifriz. Si pasojë e përdorimit, mund të shfaqen probleme të ndryshme të lëkurës, të tilla si aknet, skuqjet, infeksionet e syve, alergjitë.

Nëse shikojmë me kujdes paketimin e parfumeve, në shumë prej tyre mund të shohim nëse është një kopje.

Paketimi

Shumica e origjinaleve kanë celofan dhe një kuti që përmban parfum. Celofani duhet të shtrëngohet plotësisht rreth kutisë. Emri i saktë i parfumit, emri i kompanisë dhe lista e përbërësve duhet të shkruhen në kuti, dhe një bar kod duhet të gjendet gjithashtu në fund të kutisë.

Shishja

Nëse shishja ka të meta të dukshme, çarje dhe gërvishtje, mund të mendoni se është një parfum i rremë. Ai gjithashtu duhet të ketë të njëjtin informacion si në paketim, emrin e markës, emrin e aromës dhe numrat serikë.

Kapaku

Kontrolloni pamjen e kapakut të shishes, a ka dekorime dhe si janë bërë ato? Te parfumet e rremë, kapakëve nuk iu kushtohet shumë vëmendje.

Lëngu i parfumit

Lëngu i parfumit origjinal duhet të jetë kristal i qartë

Tubi i sprejit

Me një parfum të ri, tubi nëpër të cilin duhet të kalojë parfumi është bosh. Një parfum i ri duhet të jetë i papunë. Është e nevojshme të shtypni sprejin dy herë, në mënyrë që të mbushni tubin dhe të shpërtheni parfumin.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë