Loading…

​Si të paketoni valixhen pa i prishur gjërat

  • 23/06/2021 | 08:21

​Si të paketoni valixhen pa i prishur gjërat

Një moment vjen për të paketuar një valixhe dhe për të shkuar në një pushim të merituar, ku duam të ndihemi shkëlqyeshëm dhe t’i përkushtohemi gjërave për të cilat kemi kursyer kohë me durim.


Ai imazh prishet nëse në fund e kuptojmë se do ta kalojmë verën me një këmishë të rrudhur ose se fustani ynë i preferuar i mbrëmjes “na ra”, sepse nuk kishte vend. Pra, nëse nuk i keni mësuar ende hilet e mbështjelljes pa rrudhje – ne kemi disa të mira për ju.

Orari i grumbullimit

Gjëra më të rënda, më të mëdha, më pak të ndjeshme duhet të vendosen në pjesën e poshtme (këpucë, xhaketa, për shembull), në mënyrë që të mos shtypin të tjerët, dhe pas përfundimit të paketimit, të gjitha boshllëqet duhet të mbushen në mënyrë që rrobat të mos mund të grumbullohen në valixhe.

Para se të filloni, bëni një plan – tërhiqni rrobat që dëshironi të sillni, pastaj “përgjysmoni” ato duke hedhur gjëra që nuk do t’ju duhen vërtet. Për shembull, nëse do të shkoni me pushime, mjafton vetëm një xhup dhe xhinse më të trasha nëse ndodh të ftohet, por patjetër që do t’ju duhen bluza më të holla. Mund t’i paketoni rrobat tuaja në çanta, pastaj në këpucë, nëse kjo do të kursejë hapësirë.

Mblidhni rrobat tuaja

Në vend që ta palosni, rrokullisni rrobat tuaja. Rrobat shtypen nga fërkimi, gjë që mund të shmanget nëse gjithçka mbështillet në njëra-tjetrën – rrokulliset duke vendosur gjëra më të vogla në ato më të mëdha dhe pastaj duke i mbështjellë së bashku.

Përveç kësaj, rrotullimi në vend që të vendosni rrobat do t’ju lejojë më shumë hapësirë në valixhe dhe është e rëndësishme të përdorni të gjitha vrimat e mundshme në hapësirë. Disavantazhi i këtij varianti është se ju kurrë nuk do të jeni në gjendje të merrni vetëm një gjë nga valixhja, por mirë, keni kohë, jeni me pushime.

Paketoni hekurin gjithashtu

Sigurisht, nuk keni nevojë të tërhiqni një hekur të zakonshëm, në fund të fundit, me siguri pjesa tjetër e imagjinatës suaj nuk përfshin djersitje mbi dërrasën e hekurosjes. Por në valixhen tuaj ka gjithnjë vend për një hekur hekurosje vertikale, të cilin përveç që e vendosni bukur në çdo çantë, mund ta përdorni shpejt dhe lehtë.

Peceta letre

Një nga hilet e udhëtarëve me përvojë është të vendosin një shami të madhe kozmetike midis secilës prej dy pjesëve të rrobave të palosura. Pecetat prej letre zvogëlon fërkimet dhe presionin mbi rrobat, gjë që zvogëlon rrudhjen.

Shmangni materiale të caktuara

Kjo nuk është një hile, është mjaft logjike – duhet të zgjidhni një gardërobë të bërë nga pëlhura që janë më pak të rrudhura, dhe të shmangni materialin prej liri.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë