Loading…

​Studimi zbulon pijen më të keqe për shëndetin e mëlçisë

  • 16/11/2021 | 19:04

​Studimi zbulon pijen më të keqe për shëndetin e mëlçisë

Mëlçia filtron substancat e dëmshme nga trupi dhe për këtë arsye është e nevojshme të kujdeseni për shëndetin e saj.

Kur bëhet fjalë për dëmtimin e mëlçisë, zakonisht mendohet menjëherë për alkoolin, por hulumtimet kanë treguar se mëlçia ka shumë më tepër dëme se një pije tjetër, ndoshta më e njohur.

Ndryshe nga alkooli për pijet e ëmbla të gazuara, nuk ka moshë minimale për konsum dhe këto janë pije që sipas hulumtimeve të reja shkaktojnë më shumë dëme në mëlçi.

Përfundimi është bërë nga ekspertët e shëndetësisë nga Universiteti Mjekësor i Bostonit dhe është publikuar në revistën “Clinical Gastroenterology and Hepatology”.

Ai u bazua në një pjesë të hulumtimit të kryer që nga viti 1948 në qytetin e Framingham, Massachusetts, si pjesë e të ashtuquajturit Studimi i Zemrës Framinghamm i cili që atëherë ka studiuar ndikimin e stilit të jetesës (si pirja e duhanit dhe dieta) në shëndet.

Në përfundimin e publikuar së fundmi, shkencëtarët theksojnë se pjesëmarrësit i kanë vëzhguar që nga viti 2002, me një moshë mesatare 48-63 vjeç. Pak më shumë se gjysma e pjesëmarrësve ishin gra.

Pjesëmarrësit raportuan se sa shpesh pinin pije të ëmbla të gazuara dhe ekspertët studiuan se sa i zakonshëm ishte mëlçia e dhjamosur. Mëlçia yndyrore jo-alkoolike mund të shkaktojë cirrozë të mëlçisë, por edhe probleme më beninje si zmadhimi i mëlçisë e cila nga ana tjetër shkakton dhimbje.

Mëlçia yndyrore mund të parandalohet duke eliminuar pijet me sheqer nga dieta. Konsumimi i shpeshtë konsiderohet të jetë gjithçka nga një ose më shumë herë në ditë deri në një e më shumë herë në javë.

Njerëzit të cilët herë pas here pinë pije të ëmbla, që do të thotë një herë në muaj ose më pak se një herë në javë, gjithashtu kishin pak më shumë yndyrë të akumuluar në mëlçi sesa njerëzit që nuk pinin pije të tilla, shkruan Eat This.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë