Loading…

​Tri dhurata që nuk duhet t’ua jepni kurrë të tjerëve

  • 04/01/2022 | 16:18

​Tri dhurata që nuk duhet t’ua jepni kurrë të tjerëve

Zakonisht i zgjedhim dhuratat për të dashurit tanë me kujdes, pasi duam t’i bëjmë ata të lumtur. Por të gjithë kemi marrë një dhuratë që nuk na pëlqen, pasi është diçka që nuk e përdorim ose nuk e duam fare.


Një sondazh u krye në Shtetet e Bashkuara për të hetuar se cilat dhurata mund të jenë ofenduese për të tjerët. 1077 persona morën pjesë në sondazh dhe rezultatet zbuluan se cilat tre gjëra nuk duhet t’i jepni kurrë të tjerëve.

1. Paratë

Ndërsa paratë shtesë janë të mira për të gjithë, nuk është diçka që duhet t’u jepni të tjerëve si dhuratë. Mesazhi që po dërgoni është se nuk keni mundur të bëni përpjekje dhe të kuptoni se çfarë do të dëshironte në të vërtetë pala tjetër dhe se është më e lehtë për ju të ndaloni në një ATM. Një total prej 18% e të anketuarve thanë se kjo ishte një dhuratë fyese.

2. Sendet shtëpiake

Dhënia e disa sendeve shtëpiake, si pastrimi ose gatimi, mund të jetë veçanërisht irrituese dhe fyese për një person tjetër. Një mendim të tillë e kanë 18% e të anketuarve, transmeton Best Life. Kjo lloj dhurate sugjeron që personi tjetër nuk po e bën mirë punën e tij, qoftë gatimi, pastrimi apo ndonjë aktivitet i tretë me të cilin lidhet dhurata. Përveç kësaj, 13% e të anketuarve në të gjitha grup-moshat besojnë se nuk duhet të dhuroni kurrë asgjë që lidhet me pastrimin.

3. Produkte bukurie dhe kujdesi personal

Produktet e bukurisë dhe të kujdesit personal sugjerojnë gjithashtu që nuk keni bërë përpjekje të mjaftueshme për një person tjetër. 15% e të anketuarve mendojnë se dhurata të tilla janë ofenduese.  / KP

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë