Loading…

​Zuckerberg humb 7 miliardë dollarë pas rënies së Facebook

  • 04/10/2021 | 22:37

​Zuckerberg humb 7 miliardë dollarë pas rënies së Facebook

Pasuria personale e Mark Zuckerberg ka rënë me afro 7 miliardë dollarë brenda pakë orësh, duke e rrëzuar atë nga lista e njerëzve më të pasur në botë, pasi një sinjalizues doli dhe ndërprerjet i çuan produktet kryesore të Facebook jashtë linje, shkruan Bloomberg.


Një shitje bëri që aksionet e gjigantit të mediave sociale të binin rreth 5% të hënën, duke shtuar një rënie prej rreth 15% që nga mesi i shtatorit.

Rënia e aksioneve të hënën uli vlerën e Zuckerberg në 120.9 miliardë dollarë, duke e ulur atë nën Bill Gates në numrin 5 në Indeksin e Miliarderëve të Bloomberg. Ai ka humbur rreth 19 miliardë dollarë pasuri që nga 13 shtatori, kur vlente afro 140 miliardë dollarë, sipas indeksit.

Më 13 shtator, Wall Street Journal filloi të botojë një seri tregimesh të bazuara në një sasi dokumentesh të brendshme, duke zbuluar se Facebook dinte për një gamë të gjerë problemesh me produktet e tij – të tilla si dëmtimi i Instagramit ndaj shëndetit mendor të vajzave adoleshente dhe keqinformimi rreth trazirat në Kapitol Hill më 6 janar, duke minimizuar çështjet në publik. Raportet kanë tërhequr vëmendjen e zyrtarëve qeveritarë, dhe të hënën, sinjalizuesi zbuloi veten.

Në përgjigje, Facebook ka theksuar se çështjet me të cilat përballen produktet e tij, përfshirë polarizimin politik, janë komplekse dhe nuk shkaktohen vetëm nga teknologjia.

“Unë mendoj se i jep ngushëllim njerëzve të supozojnë se duhet të ketë një shpjegim teknologjik ose teknik për çështjet e polarizimit politik në Shtetet e Bashkuara,” tha Nick Clegg, nënkryetari i Facebook për çështjet globale, për CNN.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë