Loading…
10 fakte për Vitaminën C
  • 03/06/2018 | 14:51

10 fakte për Vitaminën C

Vitamina C nuk prodhohet në organizëm, por merret vetëm nga ushqimet.


Luan rol të rëndësishëm në imunitet, sidomos në mbrojtjen nga infeksioneve. Luan rol kryesor në sintezën e kolagjenit, proteinë e rëndësishme e lëkurës, kockave, ligamenteve etj.

Ndihmon në përthithjen e hekurit nga ushqimet me origjinë bimore. Ndihmon në pastrimin e organizmit nga duhani, alkooli, metalet e rënda etj.

Ulë rrezikun për zhvillimin e kancerit, përmes efektit të saj si antioksidant. Parandalon sëmundjet e zemrës, duke ngadalësuar procesin e aterosklerozës.

Mungesa e saj jep sëmundjen e skorbutit me infeksione të dhëmbëve, dhimbje kyçesh etj.

Sasia ditore e rekomandur është rreth 110 mg/ditë për meshkujt dhe 95 mg/ditë për femrat. Burime të pasura me vitaminë C janë portokalli, kivi, rrushi, luleshtrydhet, brokoli, lakrat etj.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë