Loading…
10 gjëra që i karakterizojnë njerëzit empatikë
  • 27/08/2018 | 16:32

10 gjëra që i karakterizojnë njerëzit empatikë

Empatia është një nga tiparet më të bukura njerëzore


Empatia është aftësia për të kuptuar se si ndihet dikush në një situatë të caktuar, aftësia për të “ecur në këpucë të tjera”, është aftësia për të vëzhguar sytë e një personi tjetër.

Njerëzit që janë empatikë janë unikë, ata janë shumë të ndjeshëm. Ata njohin me kujdes dhe dëgjojnë me interes të sinqertë të tjerët derisa flasin. A

ta nuk do të krijojnë një opinion mbi dikë mbi bazën e paragjykimeve të imponuara, por vetë do të vlerësojnë se çfarë lloj njeriu është. Empatia thuhet të jetë një nga tiparet më të bukura njerëzore.

Këto janë emocione pozitive që për fat të keq nuk ekzistojnë në shumë njerëz. Njerëzit empatikë e bëjnë këtë botë një vend më të këndshëm për të jetuar.

Ju do t’i njihni ata nga këto 10 tipare, pavarësisht se tentojnë t’i fshehin nga mjedisi:

1. Janë shumë të ndjeshëm

2. Bien në emocionet e dikujt tjetër

3. Janë introvertë

4. Natyra i rinovon

5. E dinë kur dikush gënjen

6. Ndonjëherë japin shumë

7. Janë cak i njerëzve negativë

8. Janë shumë intuitivë

9. Preken lehtë nga stresi

10. Mund të shfrytëzohen nga të tjerët

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë