Loading…
10 Gjëra që nuk i keni ditur për trurin
  • 12/02/2019 | 17:11

10 Gjëra që nuk i keni ditur për trurin

Organi qendror i sistemit nervor, truri, është qendër jashtëzakonisht e komplikuar, nëpërmjet të së cilës drejtohet trupi ynë, transmeton Gazeta Metro.


Këto janë 10 fakte, të cilat ndoshta nuk i keni ditur për trurin tonë:

1. Truri mesatar i njeriut peshon 1.5 kilogram.

2. Truri mund të qëndrojë pa oksigjen 4 deri 6 minuta para se të fillojë të vdesë.

3. Nevojiten 8 deri 10 sekonda për të humbur vetëdijen për shkak të humbjes së gjakut.

4. 75% të trurit e përbën uji.

5. Madje 95% të trurit tonë e arrin madhësinë e plotë që në moshën 7-vjeçare të jetës.

6. Rreth 12 për qind e njerëzve ëndërrojnë vetëm në versionin bardhë-zi, ndërsa të tjerët me ngjyra.

7. Gjatësia e enëve të gjakut në tru është 161.000 kilometra.

8. 1.000 deri në 10.000 sinapsa (vende në të cilat sinjali transmetohet nga një qelizë nervore tek tjetra) gjenden në secilën qelizë nervore në tru.

9. Në tru ka 100 miliardë qeliza nervore.

10. Truri, vetvetiu, nuk ka receptorë për dhimbje dhe për këtë shkak nuk mund të ndjejë dhimbje./gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë