Loading…
10 gjëra që nuk i keni ditur rreth birrës
  • 04/08/2018 | 13:20

10 gjëra që nuk i keni ditur rreth birrës

Dje ka qenë Dita Ndërkombëtare e Birrës, ditë kjo që festohet gjithmonë të premtën e parë të gushtit që nga viti 2007, transmeton gazetametro.net


Mirëpo, mund të egzistojnë disa gjëra rreth birres që nuk i keni ditur më heret.

1.Birra është pija e tretë më e njohur në botë ( pas ujit dhe çajit)

2. Në tetor të vitit 1814, një vaskë e madhe e mbushur me birrë shpërtheu në Tottenham. Si pasojë e shpërthimit vdiqen 8 persona.

3. “Beer Mile” është një event ku vrapuesit pijnë një shishe birrë, para secilës xhiro, ku janë katër gjithsej. Rekordi botëror është 4 min e 33 sekonda.

4.Republika Çeke, është shteti ku birra pihet më së shumti.

5. Mesatarja në Britani është 119 litra në vit, nga një person. India dhe Sri Lanka janë të fundit me nga 3.5

6. Në Rusi, birra u klasifikua si pije alkoolike më 1 janar, 2013. Para kësaj klasifikohej si pije joalkoolike.

7. Shprehje që përdoret për birrën : cenosillicaphobia, frika nga një gotë e zbrazur birre.

8. Hulumtimi nga Guiness në vitin 2000 zbuloi se 162.719 litra të birrës kanë mbetur në mustaqet e pirësve.

9. Koleksioni më i madh i shisheve të birrave të pahapura, është bërë nga Ron Werner. Gjithsej grumbulloi 25.866 shishe.

10. Tenenet ka qenë perendia egjiptaine e birrës. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë