Loading…

10 gjërat që nuk duhet sakrifikuar në marrëdhënie

  • 11/02/2024 | 08:12

10 gjërat që nuk duhet sakrifikuar në marrëdhënie

Marrëdhëniet mund të sjellin rritjen e ndërsjellët të lumturisë ose mund të kenë efekte të mëdha negative pas një kohe. Nëse duhet të sakrifikoni ndonjë nga gjërat e mëposhtme për marrëdhënien, duhet të rimendoni se çfarë vlere ka partneri në jetën tuaj.


10 gjëra nga të cilat nuk duhet të hiqni dorë për një marrëdhënie:

LIRIA

Nëse partneri juaj vazhdimisht ju kontrollon, ju bën të ndiheni fajtore kur shkoni te miqtë apo familja, kjo tregon se ai nuk ka besim. Sjellja posesive pothuajse gjithmonë, tregon një pasiguri të brendshme ekstreme, shpesh nga plagë të pashëruara të fëmijërisë, të tilla si braktisja apo prindër të pakujdesshëm. Edhe pse ky person meriton dashuri dhe mirësi, duhet t’u mësoni të kontrollojnë sjelljen e tyre.

VETJA

Kurrë mos ndryshoni për dikë tjetër; personi i duhur do t’ju dojë për atë që jeni. Gjithashtu, personi i duhur nuk do të dojë që ju të ndryshoni, sepse ata gëzojnë thelbin tuaj të vërtetë, pa pasur nevojë për të ndryshuar ndonjë gjë.

LUMTURIA

Nëse dikush nuk përmirëson jetën tuaj dhe ju shton gëzimin, atëherë për çfarë qëllimi shërben në jetën tuaj? Nëse partneri ju bën të ndiheni pesimist për veten dhe jetën, atëherë është koha të rishikoni marrëdhënien. Ju duhet dikush që sjell energji në jetën tuaj, e jo dikush si shushunjat.

ARGËTIMI

A i gëzoheni shoqërisë me partnerin tuaj; qeshni, luani, veproni si fëmijët dhe provoni gjëra të reja së bashku? Një marrëdhënie ka mosmarrëveshje, por edhe pas një kohe të gjatë së bashku, ju ende duhet të jeni në gjendje për aktivitete që sjellin jashtë fëmijën brenda jush.

ËNDRRAT TUAJA

Një partneritet ideal përbëhet nga dy njerëz me të njëjtin mision, që mbështesin njëri-tjetrin në çdo hap të rrugës. Ose nga dy njerëz që kanë ëndrra të ndryshme, por inkurajojnë njëri-tjetrin.

PAQJA E BRENDSHME

Nëse ai ju shqetëson, ju bën nervoze dhe ju zemëron gjatë gjithë kohës, ju ngarkoheni me energji negative. Partneri duhet të ketë paqe brenda tij dhe ta pasqyrojë atë mbi ju.

DËSHIRA PËR TË EKSPLORUAR

Jeta është për të pasur përvoja të reja, kështu që nëse partneri është i gatshëm të provoni gjëra të reja dhe t’ju mbajë prapa vetes, ndoshta do të gjeni lumturinë afatgjatë me këtë person.

MARRËDHËNIA ME TË TJERËT

Marrëdhëniet tuaja me miqtë dhe familjen nuk duhet të vuajnë vetëm për shkak se ju keni gjetur dashurinë e jetës. Partneri juaj duhet t’ju lejojë të keni miq dhe të kaloni kohë me familjen. Sigurohuni që jeta juaj të ketë kuptim edhe pa pasur partnerin rreth jush gjatë gjithë kohës.

KOMUNIKIMI

Një marrëdhënie përbëhet nga dy njerëz, të cilët vlerësojnë mendimin e njëri-tjetrit. Është shumë e rëndësishme që partneri të jetë jetë mbështetës për një marrëdhënie të lumtur dhe të suksesshme.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë