Loading…

10 libra të vërtetë të krimit që demonstrojnë larminë e zhanrit

  • 24/07/2020 | 15:02

10 libra të vërtetë të krimit që demonstrojnë larminë e zhanrit

Për fat të mirë, zhanri i vërtetë i krimit është mjaft i gjerë për të përfshirë libra të mbërthyer, të dyshimtë dhe të paharrueshëm për një sërë krimesh – nga falsifikimi i artit deri te pirateria në internet dhe shumë më tepër.

Më poshtë janë 10 libra fantastikë të krimit që demonstrojnë pa mundim se sa i larmishëm është ky zhanër.

“Zjarri Amerikan” nga Monica Hesse

Në këtë përrallë gotike të obsesionit modern amerikan, një seri zjarresh misterioze shpërthejnë buzë një komuniteti të largët rural. Kur një mekanik lokal rrëfen, është vetëm fillimi i një historie jashtëzakonisht magjepsëse dhe tragjike, që dëshmon edhe një herë se e vërteta është gjithmonë më e huaj se trillimi. Me kërkime të thelluara dhe shkrim bindës, “Zjarri amerikan” është një klasik modern i gazetarisë hetimore.

“Në Vino Duplicitas” nga Peter Hellman

Për shumicën prej nesh, është e vështirë të bëhet dallimi midis verërave me çmime të ndryshme, por për ekspertët, jetesa e tyre mbështetet në palatet e tyre. Pra, si arriti një i ri nga Indonezia të mashtrojë kaq shumë me koleksionin e tij të verërave të rreme? Ky është një mister befasues dhe shumëngjyrësh i mbushur me kthesa befasuese dhe një kast të imponuar nga personazhe që nuk do t’i harroni kurrë.

“Duke ndjekur Philin” nga David Howard

Tre burra në vitet 1970 udhëtojnë në botë, fitojnë para dhe bëhen miq të shpejtë. Kapja e vetme? Dy janë agjentë të fshehtë dhe i treti është një nga njerëzit më famëkeq në botë. Një kapërcim rrëshqitës që lexon si një roman me karaktere të gjalla dhe përdredhje dhe kthesë, që është një vështrim i hapur për misionin e parë të FBI-së me përgjime.

“Truevine” nga Beth Macy

Një histori racizmi dhe e fuqisë së dashurisë së një nëne, “Truevine” ndjek dy vëllezër afrikano-amerikanë që u rrëmbyen në vitin 1899 dhe u detyruan të performojnë në një cirk udhëtues. Por nëna e tyre, një aksionar në Jim Crow South, kurrë nuk hoqi dorë nga kërkimi i djemve të saj ose drejtësisë. Ky është një lexim i bezdisshëm pa përgjigje të lehta.

“Vjedhja e Gardner”

nga Ulrich Boser

Vjedhja e artit mund të duket si diçka që ndodh vetëm në kinema, por në vitin 1990,  ndodhi vjedhja më e madh e artit që ka ndodhur ndonjëherë në Boston – dhe akoma nuk është zgjidhur. Një roman tërheqës me detektivë dhe i jashtëzakonshëm që do të ndryshojë mënyrën se si ju shikoni artin në muze, “Vjedhja e Gardnerr” me lehtësi ju zhvendos në anën e errët të botës së artit.

“Trashëgimtari amerikan” nga Jeffrey Toobin

Një nga lajmet më famëkeq  të viteve 1970, rrëmbimi dhe larja e supozuar e trurit e trashëgimtares Patty Hearst është ende një temë interesante. Nga rrëmbimi i saj i tmerrshëm në atmosferën e cirkut të gjykimit të saj, ky libër magjepsës eksploron çdo aspekt të një historie vërtet të paharrueshme dhe të egër.

“Duke  gjuajtur Victorian”nga Paul Thomas Murphy

Mbretëresha Victoria mund të jetë një nga më të famshmet nga monarkët britanikë, por a e dini se gjatë jetës së saj, ajo i mbijetoi disa përpjekjeve të vrasjes? Eksploroni sundimin e saj me ndikim nëpër thjerrëzat e këtyre sulmeve dhe se si, çuditërisht, morën jetë të re në monarkinë britanike. Duke qenë gjithëpërfshirës dhe i gjallë, ky roman do t’ju çojë në një udhëtim tërheqës për në Britaninë e Madhe të shekullit XIX.

“American Kingpin” nga Nick Bilton

Një përshkrim magjepsës se si pirateria, trafiku i drogës dhe më shumë hynë në shekullin njëzet e një, ky roman ndjek ngritjen dhe mahnitjen e habitshme të Rrugës së Mëndafshit të Dark Webit dhe themeluesit të saj misterioz, piratit Roberts Dread. Ai eksploron se si ambicia dhe fuqia, avokimi falas i Webit dhe ndjekja federale e kriminelëve rezultuan në një seri mahnitëse të ngjarjeve që tingëllojnë drejt e në Hollivud.

“Fantazmë në tela” nga Kevin Mitnick

Ndërsa paranoja mbi vjedhjen e identitetit dhe pajisjet e zgjuara që spiunojnë konsumatorët rritet, historia befasuese e Kevin Mitnick – një haker i talentuar i kthyer si konsulent i sigurisë – vetëm po rritet në rëndësi. Ky roman është një portretizim i tij i mbërthyer dhe i zgjuar, i kohës së tij në arrati nga FBI, pasi ka hyrë në sisteme dhe rrjete kompjuterike të panumërta në të gjithë vendin.

“Magjistari i gënjeshtrave” nga Diana B. Henriques

Efektet e krimit me jakë të bardhë shpesh janë larg, dhe në këtë roman, ju mund të zbuloni fushën e plotë katastrofike të skemës Ponzi të Bernie Madoff. Bazuar në kërkime të përpikta dhe intervistave ekskluzive, ky libër tërheqës është një vështrim i papërpunuar dhe alarmues i fuqisë dërrmuese të lakmisë.

Më të fundit
...
  • 08/08/2020 | 23:53
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë