Loading…

10 mënyra se si të ndjeheni më të lumtur

  • 25/12/2016 | 11:48

10 mënyra se si të ndjeheni më të lumtur

Lumturia vërehet shumë tek një person, sidomos në këto ditët e festive të fundvitit. Këto janë 10 mënyrat të cilat ju tregojnë se si të ndjeheni më të lumtur:


1. Buzëqeshni më shumë

Përderisa buzëqeshim fytyra jonë relaksohet dhe kështu fitojmë brenda vetes lumturinë.
smile-2

2. Meditoni

Thuhet se meditimi zgjon dëshirën e lumturisë dhe relakson trupin duke hequr mendjen nga gjërat negative.
shutterstock_275140940

3. Mendoni pozitivisht në çfarëdo situate

Nuk është e vështirë të mendoni pozitivisht. Mos lejoni që mendimet negative të ju përpijnë mendjen! Largoni ato.
happy-advice-400x400

4. Vëzhgoni mendimet tuaja

Kur e kuptoni se mendimet negative janë transformuar në ato pozitive atëherë do të kuptoni që me të vërtetë ndjeheni të lumtur.
ff245316e5e1aac87eca5527d2742e88

5. Merruni me hobi të ndryshëm

Duke u marrë me hobi të ndryshëm, largoni mendjen nga gjërat negative si dhe kështu e vëni trurin në funksion më shumë.
stop-arguments

6. Harroni të kaluarën

Mos lejoni që e kaluara të ndikojë në të tashmën tuaj. Gjërat që kanë ndodhur nuk mund të kthehen më. Tash është koha të mendoni për të ardhmen tuaj.
boost-your-happy-hormones

7. Bëni diçka për shoqërinë

Duke bërë ndonjë të mirë për shoqërinë automatikisht do të ndjeheni më mirë dhe më të plotësuar.
11

8. Mëso të falësh

Mos u përqendroni në gabimet e të tjerëve sepse humbni energji pa nevojë. Thjeshtë, falni të tjerët jo për shkak të tyre por për shkak të vetes sepse kjo do të ju lehtësojë dhe do të ju bëj të ndjeheni më të lumtur.
101-health-guides1

9. Lini zemërimin anash

Zemërimi ndikon më së shumti në lumturinë tuaj, prandaj lëni anash atë dhe filloni të mendoni pozitivisht.
woman-bubbles

10. Joga

Investoni 10-15 minuta të kohës suaj në joga. Kjo do të ju ndihmojë shumë në relaksim të trupit dhe të mendjes.
yoga

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë