Loading…

10 mënyrat për Google që 96 përqind si dinë

  • 05/11/2016 | 12:38

10 mënyrat për Google që 96 përqind si dinë

Në epokën e teknologjisë së avancuar dhe të internetit që ka krijuar lidhje dhe shpejtësi të madhe, ne mund të gjejnë informacione për çdo gjë. Për vetëm disa minuta kërkim, mund të gjenden receta për byrek të shijshëm ose të mësojmë në lidhje me teorinë e dualitetit të valëve apo diçka tjetër të një rëndësie të veçantë.

Por domosdoshmërisht ne duhet të analizojmë një gjë, në mënyrë që të marrim  njohuri dhe informacione që na nevojitet, dhe kjo mund të marrë orë të tëra në vend të minutave. Kjo është arsyeja pse “Side Bright” ka publikuar një listë të metodave më efektive për kërkim në  Google për të ndihmuar që të gjeni materiale të rëndësishme që ju po kërkoni në vetëm disa klikime.

  1. Këtë apo atë?

Ndonjëherë ne nuk jemi të sigurt se kemi dhëna të sakta të ndonjë emri dhe ne kemi nevojë për të filluar kërkimin tonë. Por kjo nuk duhet të jetë një problem! Thjesht ju duhet të shikoni disa mënyra të mundshme për atë që jeni duke kërkuar, si përshembull: duke shtypur “|” symbol. Në vend të këtij simboli ju gjithashtu mund të përdorni “or.” Pastaj është e lehtë dhe e mjaftueshme për të zgjedhur rezultatin që e bën më kuptim.

7415760-screenshot2016-11-03at110715-1478160463-650-32e9147584-1478172290

  1. Kërkoni duke përdorur sinonime – fjalë të ngjajshme

Gjuha jonë është e pasur me sinonime. Ndonjëherë kjo mund të jetë shumë e përshtatshme  kur bëjmë kërkime në internet.

Nëse keni nevojë për të gjetur faqet e internetit, shtoni “~” simbol për kërkimin tuaj.

Për shembull, në qoftë se ju kërkoni për termin “~ ushqim të shëndetshëm”,”healthy~food”  ju do të merrni rezultatet në lidhje me parimet e ushqim të shëndetshëm, gatimi receta, si dhe opsionet e ngrënies së  ushqimeve të shëndetshme.

7415810-screenshot2016-11-03at111127-1478160708-650-32e9147584-1478172290

3. Kërkimet në faqet e internetit..

Ndonjëherë ju ndodh që ta kenilexuar një artikull interesant në një faqe interneti dhe  deshironi që ta gjeni prap për të ndarë me miqtë tuaj, ose thjesht të për ta rilexuar atë. Mënyra më e lehtë për të gjetur informacionin që dëshironi, është duke kërkuar në faqen e internetit. Për ta bërë këtë, shtypni adresën e faqes, pastaj një fjalë kyçe ose frazë dhe ajo do të dalë menjëherë.

fff

  1. Fuqia e klikimit të shenjës yll *

Kur në harrojmë një fjalë kyçe, fraza, ose numrin që na nevojitet në mënyrë që ta gjejmë atë , duhet të klikoni  “*” symbol. Vetëm përdorni këtë në vend të fjalës apo frazës që ju nuk mund të mbani mend, dhe ju do të gjeni rezultatet që kërkoni.

qqqq

  1. Kur shumë fjalë mungojnë

Nëse kjo është gjysma e frazave të gjata që ju nuk mund të mbani mend më tepër se një fjalë të vetme kryesore, provoni të shkruani nga fjalët e para dhe të fundit, duke i vendosur “Around+ (numrin e përafërt të fjalëve që mungojnë)” mes tyre. Për shembull, ” I ëandered AROUND(4) cloud.”

aaaaaaaa

  1. Duke përdorur një afat kohorë

Ndonjëherë ne kemi nevojë urgjente për të njohur veten me ngjarjet që kanë ndodhur gjatë një periudhe të caktuar kohe. Për ta bërë këtë, ju mund të shtoni një kornizë kohore për pyetje – kërkim me ndihmën e tre pika në mes të datave. Për shembull, në qoftë se ne duam për të mësuar në lidhje me zbulimet shkencore gjatë shekullit të 20-të, mund të shkruajmë:  Zbulimet Shkencore 1900…2000.

wwwwwwwwwwwwwww

  1. Duke kërkuar për një titull ose URL

Për të ndihmuar të gjetur fjalët kyçe dhe emrin e një artikull, të tipit “intitle:” para afatit kërkimit, pa hapësira ndërmjet tyre. Në mënyrë që të gjeni fjalët nga një URL, përdorni “inurl:”.zzzzzzzzzzzzzzzzzz

  1. Gjetja e webfaqeve të ngjajshme të internetit

Nëse e keni gjetur diçka në ndonjë ëebfaqe dhe deshironi që të gjeni faqe të ngjashme, shkruani ” related:” dhe pastaj adresën e faqes, pa një hapësirë midis tyre, transmeton gazetametro.net

ffffffffffffffffffffff

  1. Të gjitha frazat

Gjetja e të gjitha frazave që ju kërkoni brenda thonjëzave është mënyra më e thjeshtë dhe më efektive për të gjetur diçka të veçantë dhe në mënyrë të saktë duke shtypur atë në.

Për shembull, në qoftë se ju shkruani në fjalët “I’m picking up good vibrations” pa thonjëza, motori i kërkimit do të tregojë rezultatet e ku këto fjalë nuk shfaqen në asnjë mënyrë në një faqe interneti, në krahasim me mënyrën e veçantë në të cilën i keni shtypur ato.

Kjo është një mënyrë e lehtë për të gjetur tekstet për një këngë të caktuar, nëse ju e dini vetëm një pjesë të vogël të tekstit.

99999999

  1. Fjalët që nuk janë të rëndesishme t’i kërkoni

Për të hequr fjalët e kërkimit që janë të pa rëndësishme nga ajo çfarë ju deshironi, thjesht shkruani një simbol minus para secilën prej tyre. Për shembull, në qoftë se ju doni të gjeni një vend për librat interesante, por ju nuk jeni duke kërkuar për të blerë ato, ju mund të shkruani në vijim./gazetametro.net

10000

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë