Loading…

10 muaj pas aplikimit Finlanda gati për të hyrë në NATO: Do të jemi aleatë të fortë

  • 30/03/2023 | 23:46

10 muaj pas aplikimit Finlanda gati për të hyrë në NATO: Do të jemi aleatë të fortë

Turqia ka miratuar më në fund kërkesën e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, duke i dhënë fund vonesave disamujore duke vazhduar gjithashtu të bllokojë Suedinë nga bashkimi me aleancën ushtarake.


Parlamenti turk votoi unanimisht në favor të anëtarësimit të Finlandës të enjten, duke pastruar pengesën e fundit në procesin e pranimit.

Votimi përmbush “premtimin” e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan për të lejuar Finlandën në aleancën e mbrojtjes. Turqia ishte anëtari i fundit i NATO-s që miratoi pranimin e Finlandës, megjithëse Hungaria e bëri këtë vetëm të hënën.

Lajmin e ka bërë të ditur edhe Presidenti i Finalndës, Sauli Niinisto, në rrjetin social Twitter.

“Finlanda është tani e gatshme të i bashkohet NATO-s dhe po pret që edhe Suedia të bashkohet në të ardhmen”, shkroi ai ndër të tjera, ku edhe falënderoi 30 vendet anëtare për besimin.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë