Loading…

10 novela fantastike të krimit të shkruara nga gratë

  • 19/03/2020 | 23:03

10 novela fantastike të krimit të shkruara nga gratë

Lisa Lutz është autorja më e shitur e serialit “Spellman Files” dhe thrillerit “Pasagjeri”. E pyetur për romanet e saj të preferuar të krimit të shkruara nga gratë, ajo dorëzoi këtë listë:
“Çfarë të vdekurit dinë” nga Laura Lippman
Në këtë përrallë të mashtrimit dhe deluzioneve, plagëve dhe tradhtive, një mister i pazgjidhur tridhjetë vjeçar është i ekspozuar së bashku me çarjet tronditëse në themelin e një familje në dukje të fortë.
“Fundi i gjithçkaje” nga Megan Abbott
Trembëdhjetë vjeçarja Lizzie dhe fqinja i saj Evie janë të pandashme. Kështu që kur Evie papritmas zhduket, të gjithë në qytet vijnë te Lizzie për të gjetur përgjigje. E trazuar nga ëndrrat për shoqen e saj të humbur, Lizzie zbulon sekretet dhe gënjeshtrat që e bëjnë atë të pyes veten nëse ajo e njihte miken e saj më të mirë.
“Laura” nga Vera Caspary
Laura Hunt ishte gruaja ideale moderne dhe femra e fundit femërore: e bukur, elegante, tejet ambicioze dhe plotësisht misterioze. Askush nuk mund t’i rezistonte sharmit të saj, madje as detektivi i ngathët të NYPD i dërguar për të zbuluar se kush e ktheu atë në një kufomë pa fytyrë.
“Të huaj në një tren” nga Patricia Highsmith
Frymëzimi për filmin klasik të Alfred Hitchcock 1951, “Të huajt në një tren” vërtetoi se Patricia Highsmith është një mjeshtër për të përshkruar forcat shqetësuese që dridhen nën sipërfaqen e jetës së përditshme bashkëkohore. Ajo pikturon një botë të mbushur me njerëz të thjeshtë, të cilët që të gjithë janë të aftë për të kryer krime.
“Ne kemi jetuar gjithnjë në kështjellë” nga Shirley Jackson
Duke i marrë lexuesit thellë në një labirint të neurozës së errët, “Ne kemi jetuar gjithnjë në kështjellë” është një roman i shijshëm pa shqetësime për një familje të çoroditur, të izoluar, dhe ndoshta edhe vrastare – dhe luftën që pason kur një kushëri i tyre arrin në kështjellën e tyre.
“Vend besnik” nga Tana French
Tana French është e aftë të krijojë botë të pasura, të ndërlikuara dhe i bën romanet e saj jo thjesht romane policore, por romane të shkëlqyeshme dhe të kënaqshme për kujtesën, identitetin dhe humbjen. Në “Vendin besnik” ne takojmë Frank Mackey ndërsa ai lufton me të kaluarën e tij dhe familjen, dashnorin dhe lagjen që ai mendoi se ai do të linte pas për mirë.
“Vajzat e këqija” nga Alex Marwood
Në një mëngjes veror fatal, në vitin 1986, dy vajza njëmbëdhjetë vjeçare, Kirsty dhe Amber, takohen për herë të parë. Deri në fund të ditës, ato të dyja do të akuzohen për vrasje. Njëzet e pesë vjet më vonë, ndodh një seri sulmesh të njohura të sëmura ndaj grave të reja. A do të jenë në gjendje Kirsty dhe Amber, të rritura tashme dhe me jetë shumë të ndryshme, ta ruajnë sekretin e tyre djallëzor?
“Në errësirë” nga Alison Gaylin
A mund të ndajë një i huaj kujtimet tuaja? Kjo është pyetja që trazon Brenna Spector kur ajo sheh për here të pare pamjet e interpretuesit të zhdukur të kamerave Lula Belle. Brenna merr çështjen – dhe në kërkimin e saj për Lula Belle, zbulon një rrjet të obsesionit, seksit, fajit dhe vrasjeve që mund të rimarrin familjen e saj. . . ose t’i kushtojnë jetën e saj.
“Historitë e Rastit” nga Kate Atkinson
Hetuesi privat Jackson Brodie po rihap tre raste të ndryshme, në dukje të ndara, të ftohta nga dekada më parë. Gjatë hetimit të tij, ai zbulon lidhje befasuese dhe zbulesa që gërshetojnë këto mistere të harruara prej kohësh.
“Shkrimtaret Gra të Krimit” nga Sarah Weinman, redaktore
Biblioteka e Amerikës dhe redaktorja Sarah Weinman ripërcaktojnë epokën klasike të trillimeve amerikane të krimit me një koleksion historik të tetë romaneve të shkëlqyera nga pionierët femra të zhanrit, gratë që hapën rrugën për Gillian Flynn, Tana Franceze dhe Lisa Scottoline.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë