Loading…
10 qytetet më të mira në botë për studentët |FOTO
  • 09/09/2018 | 15:52

10 qytetet më të mira në botë për studentët |FOTO

Ndonëse mund të kemi menduar se ‘Brexit’-i ia ka humbur vlerat, Londra faktikisht është vlerësuar si qyteti më i mirë në botë për studentët universitarë nga analistët e QS (Quacquarelli Symonds).


Edicioni i pestë nga QS i renditjes së qyteteve më të mira për studentët e sheh Londrën duke u ngritur nga pozita e tretë në të parën, duke lënë pas Tokion dhe Melbournin.

Në foto: Lista e plotë e listës me 10 qytetet më të mira në botë për studentët

Për ta krijuar këtë listë me qytetet më të mira në botë për studentët, analistët e QS përdorin indikatorë që ndahen në gjashtë kategori: renditja e universiteteve, përzierja e studentëve, dëshirueshmëria, aktiviteti i punëdhënësve, përballueshmëria financiare dhe mendimet e studentëve.

Në top 10-shen e kësaj liste vërehet se gjenden shumë qytete evropiane, duke përfshirë Berlinin, Cyrihun, Parisin, etj.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë