Loading…

10 qytetet më të mira për të jetuar

 • 23/11/2016 | 09:47

10 qytetet më të mira për të jetuar

Viena është shpallur qyteti më i mirë në botë për kulitet të jetës, duke lenë jasht top listës metropolet  e mëdha si Londren, New York’in dhe Parisin.

Kryeqyteti Austriak kryeson në sondazhin e bërë nga ‘Mercer Quality of Life survey’, ku ndjeket nga qytetet si Zurich dhe Auckland.

Qytetet gjermane dominojnë në top dhjetshën e kësaj liste. Munich, Dusseldorf dhe Frankfurt janë tri prej qyteteve gjermane që janë të renditura lartë në këtë vlërsim, raporton ‘The Indipendente’, transmeton gazetametro.net

top-qytetet-stat

Sydney dhe Vancouver janë të vetëmet qytete jashtë Europës qe bëjnë pjesë në top dhjetëshën e qyteteve për jetë më cilësore.

Anketa vjetore i vlerëson kushtet socio-ekonomike të një qyteti përveç atyre shëndetësor, strehimin dhe arsimimin që përcaktojnë vendin e qytetit në listë.

Gjithashtu ankëtuesit kanë përfshin një r sigurinë personale në bazë të stabilitetit të brendshëm, nivelit të krimit, kryerjen e zbatimit të ligjit vendor dhe marrëdhëniet  me vendet e tjera.

këto janë dhjetë qytetët që hynë në top dhjetëshen e kësaj rangliste:

 1. Viena
 2. Curich
 3. Auckland
 4. Munich
 5. Vancouver
 6. Dusselfdorf
 7. Frankfurt
 8. Geneva
 9. Copenhagen
 10. Sydney/gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë