Loading…

10 qytetet më të vizituara në botë (Foto)

  • 28/01/2017 | 16:01

10 qytetet më të vizituara në botë (Foto)

Për t’u larguar nga streset e së përditshmes mjafton të mendojmë pushimet e verës. Dëshira për t’u larguar nga e përditshmja bën që imagjinata jonë të shkojë përtej kufijve, tansmeton Gazeta Metro.


Sipas të dhënave të “Euromonitor International”, Hong Kongu, Bangkoku dhe Londra  kryesojnë listën.

Hong Kong

Janë Hong Kongu, Bangkoku dhe Londra tre destinacionet më të tërheqëse dhe të kërkuara në renditjen botërore të mbërritjes së udhëtarëve ndërkombëtarë, siç zbulojnë të dhënat e “Euromonitor International”, kompania lider në sektorin e analizave të tregut, sa i takon 100 qyteteve më të vizituara në botë.

Bangkok

Të dhënat i referohen lëvizjes së turistëve të regjistruar në vitin 2015. Hong Kongu ruan vendin e parë në renditje me 27.8 milionë vizitorë, 67% e të cilëve janë kinezë dhe me një të dhënë në rritje gjatë vitit 2015.

Londër

Bangkoku është një destinacion shumë tërheqës për miliona turistë në të gjithë botën. Hotelet në kryeqytetin tajlandez ofrojnë mundësi të mira akomodimi, që nga çmimet e larta, deri tek ato më të ulëta.

Singapor

Shumë vende të mahnitshme në këtë vend mund të zbulohen me një buxhet të vogël.

Paris

Tajlandezët janë shumë miqësorë dhe nëse nuk gjeni një meny në gjuhën angleze, vendësit të ndihmojnë me dashamirësi.

Makao

Londra ngjitet në vend të tretë dhe është për t’u theksuar se udhëtarët janë të ndarë në dy pjesë: ata që udhëtojnë për turizëm, dhe ata që mbërrijnë për punë në ishull. Defekti i saj? Është akoma një qytet shumë i shtrenjtë.

Dubai

Në vend të katërt, renditet Singapori, me shifra në rritje: aty kanë zbarkuar mbi 17 milionë persona. Shumë i vlerësuar për stabilitetin e tij politik, për nivelin e ulët të kriminalitetit dhe për përhapjen e gjuhës angleze, qyteti është i favorizuar edhe nga politikat e kompanive ajrore, të cilat vijojnë me rritjen e ofertave të udhëtimit me çmime jo shumë të larta.

Stamboll

Sa i takon Italisë, qytetet e saj renditen pas 10-es kryesore, ku Roma antike, e mbipopulluar sidomos gjatë sezonit të verës është në vend të 13-të.

 

Nju Jork
kuala-lumpur-area

Kuala Lumpur

GAZETA METRO.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë