Loading…

10 vendet e botës më të sigurta për të jetuar, ja ku renditet Kosova (Foto)

  • 02/11/2016 | 15:35

10 vendet e botës më të sigurta për të jetuar, ja ku renditet Kosova (Foto)

Indeks Global i Paqes e ka publikuar listën me 10 vendet më të sigurta në botë për të jetuar.

Në edicionin e 10 vjetor, ky raport radhit 163 vendet më të sigurta për të jetuar, bazuar në nivelin e paqes që kanë. Raporti është bërë publik në muajin qershor, dhe Kosova në të cilësohet si vend mesatarisht i sigurt për të jetuar.

Islanda është renditur si vendi më i sigurt në botë për të jetuar, i pasuar nga Danimarka, Austria dhe Zelanda e Re.

Ja lista me dhjetë të parat:

1.      Islanda

2.      Danimarka

3.      Austria

4.      Zelanda e Re

5.      Portugalia

6.      Republika Çeke

7.      Zvicra

8.      Kanadaja

9.      Japonia

10.  Sllovenia

……………………

77. Kosova

capture_1478094773-3030382

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë