Loading…

10 vendet ku jetohet më mirë në të gjithë botën (Foto)

  • 21/03/2017 | 13:55

10 vendet ku jetohet më mirë në të gjithë botën (Foto)

Kombet e Bashkuara kanë publikuar raportin vjetor “Zhvillimi Njerëzor,” i cili rendit se ku njerëzit jetojnë më gjatë, më shëndetshëm, arsimohen më mirë, ku papunësia është në vlerat më të ulëta të saj, pra me fjalë të tjera vendet më të mira për të jetuar.

1. Zelanda e Re

visit-new-zealand-landscape-with-road-and-snowy-mountains-southern-alps-new-zealand-1600x1047

Njerëzit në Zelandën e Re kanë një jetëgjatësi të lartë të jetës, aty mesatarja është 82 vite.

2.Kanada

Kanada ka nivel të lartë të arsimit. Më shumë se gjysma e banorëve të saj janë të diplomuar nga një universitet.

3.SHBA

SH.B.A. është një nga vendet me nivelin më të lartë të pasurisë financiare. Amerikanët fitojnë mesatarisht rreth 52.947 dollarë në vit.

4.Irlandë

Krimi është i ulët në Irlandë. Sipas të dhënave më të fundit shkalla e vrasjeve qëndron në vetëm 1.2 për 1,000 persona.

5.Gjermani

Njerëzit në Gjermani kanë një mesatare të jetëgjatësisë deri në 81 vite. Ata kanë standarte të larta të kujdesit shëndetësor dhe kanë një rrezik relativisht të ulët për sëmundje si malaria, HIV, dhe tuberkulozi.

6.Hollanda

Ky vend ka një nga normat më të ulëta të barazisë të të ardhurave në botë, dhe ajo është vazhdimisht në rënie që nga mesi i viteve 1990.

7.Danimarka

Hendeku i pagës gjinore tani është vetëm 15%, një përqindje, e cila është në rënie për shkak të protestave nga punëtorët. Për krahasim, me SHBA ku hendeku rri pezull në 64%.

8.Zvicër

Njerëzit në Zvicër gëzojnë një arsimin me kosto të ulët. Studentët mund të shkojnë në kolegj për më pak se 1,000 dollarë për semestër.

9.Australi

Në 10 vitet e fundit,qeveria australiane rriti investimet për arsimin me më shumë se 25%.

10.Norvegji

Për të 12 vit radhazi, Norvegjia renditet si një nga vendet me standartin më të lartë të jetesës. Në sajë të sistemit të kujdesit shëndetësor të fuqishëm në vend, jetëgjatësia mesatare është 82 vjet.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë