Loading…

100 viktima nga bomba në xhami shiite gjatë lutjeve të të premtes në Kunduz të Afganistan

  • 08/10/2021 | 17:47

100 viktima nga bomba në xhami shiite gjatë lutjeve të të premtes në Kunduz të Afganistan

Të paktën 100 persona kanë vdekur dhe janë plagosur si pasojë e një shpërthimi në një xhami në veri të Afganistanit të premten, i cili ka shënjestruar besimtarët myslimanë shiitë, ka thënë një zyrtar policor taliban. Nuk ka ende marrje të përgjegjësisë, por të gjithë dyshojnë tek terroristët e ISIS të Khorasan që e ka sulmuar këtë komunitet edhe më parë pa diskriminim.


Zyrtari Dost Mohammad Obaida, zëvendës-shef policor për provincën Kunduz, ka thënë se “shumica e tyre janë vrarë”.

Edhe misioni i Kombeve të Bashkuara në Afganistan ka përmendur shifrat e njëjta.

“Incidenti i sotëm është pjesë e shenjave shqetësuese të dhunës pasi është sulmi i tretë vdekjeprurës këtë javë që shënjestron institucione fetare. Grupi militant, Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për incidentin e së dielës afër një xhamie në Kabul. Sulmi i së mërkurës në një medrese në Khost nuk dihet se nga kush është kryer”, ka thënë misioni i OKB-së përmes një postimi në Twitter.

Ende askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për shpërthimin e së premtes, i cili ka ndodhur në qytetin Kunduz, kryeqytetin e provincës me të njëjtën emër, mirëpo militantët e grupit ekstremist, Shteti Islamik (IS), kanë histori të gjatë të sulmeve kundër minoritetit shiit mysliman të Afganistanit.

Nëse këto shifra konfirmohen, kjo do të shënojë shifrën më të lartë të viktimave në një sulm, prej largimit të forcave ndërkombëtare nga Afganistani në fund të muajit gusht, dhe prej kur talibanët kanë marrë pushtetin.

Më herët gjatë ditës, zëdhënësi i talibanëve, Zabihullah Mujahid, ka thënë se xhamia shiite ka qenë shënjestër dhe një “numër i madh” i besimtarëve janë vrarë dhe janë plagosur.

Ai ka thënë se forcat speciale të talibanëve kanë arritur në vendin e ngjarjes dhe janë duke hetuar incidentin.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë