Loading…

107 vjet nga lindja e Petro Markos

  • 25/11/2020 | 17:51

107 vjet nga lindja e Petro Markos

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit kujton sot me nderim Petro Markon në 107-vjetorin e lindjes, një klasik i letërsisë shqipe, nga vepra e të cilit kujtojmë “Hasta la vista”, “Nata e Ustikës” dhe “Shpella e Piratëve.”


Krijimi i parë i tij daton shumë herët, qysh në vitin 1930, data 9 dhjetor, pra kur ende ishte tepër i ri, vetëm 17 vjeç, boton poezinë e tij të parë “ Flamurit” në gazetën “Shqipëria e re”, nr. 448, f. 4, të Kostancës (Rumani), me pseudonimin Vlonjati. Dhe pas këtij viti deri sa mbyll sytë, ai shkruan pothuajse në të gjitha gjinitë letrare, që nga poezia e deri tek dramaturgjia. Numërohen mbi 50 organe shtypi ku ndihet pena e tij. Me qindra poezi, tregime, fragmente romanesh, shkrime publicistike, përkthime nga autorë të ndryshëm, veçanërisht ata hispanikë zënë vend në këto organe. Shquajnë shqipërimet nga Rafael Alberto dhe Federiko Garsia Lorka, si një shërbim plot dashuri e talent.
Për kontributin e tij, Petro Marko është vlerësuar me dy nga titujt më të lartë: më 1998 me titullin “Mjeshtër i Madh i Punës” dhe më 2003 me Urdhrin “Nderi i Kombit”./ QKLL/ GazetaMetro

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë