Loading…

11 aforizma nga Oscar Wilde

  • 05/02/2017 | 23:01

11 aforizma nga Oscar Wilde

Oscar Fingal O’ Flahertie Wills Wilde, ka qenë një shkrimtar dhe poet  anglezo-irlandez. Lindi në Dublin në vitin 1856 dhe vdiq në vitin 1900 në Paris.


Ndër veprat e tij janë: “Vera”, “Princi i lumtur dhe përralla të tjera”,  “Shtëpia e Shegëve” dhe “Dukesha e Paduas”, etj.

Gazetametro.net ka përzgjedhur disa nga aforizmat më të mira të thënga nga ai:

1. Çdo shenjtor ka një të shkuar dhe çdo mëkatar ka një të ardhme.

2.Unë jam aq i zgjuar sa nganjëherë nuk e kuptoj një fjalë të vetme të asaj që jam duke thënë.

8ca54eeb-3116-481f-90e1-bc5fa70b0579

3. Dashuria ndaj vetes është fillimi i një romance të përjetshme.

4. Një vepër arti është rezultat unik i një temperamenti unik.

5. Fytyra e njeriut është autobiografia e tij. Fytyra e një gruaje është vepra e saj artistike.

6. Burrat martohen sepse ata janë të lodhur, gratë, sepse ato janë kurioze, të dyja janë të zhgënjyera.

7. Gjithçka popullore është e gabuar.

oscar-wilde

8. Kur perënditë dëshirojnë të ndëshkojnë, ato iu përgjigjen lutjeve tona.

9.Jeta është aq gjë e rëndësishme sa nuk mund të flitet ndonjëherë seriozisht për të.

10.Patriotizmi është virtyti i të egërve.

11. Unë ndonjëherë mendoj se Zoti në krijimin e njeriut disi e mbivlerësoi aftësinë e tij.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë