Loading…
11 arsyet shëndetësore pse duhet të shkoni në sauna
  • 03/12/2018 | 23:46

11 arsyet shëndetësore pse duhet të shkoni në sauna

Sauna është bërë një vend ku ka shumë përfitime shëndetësore. Dhe kjo me shumë të drejtë. Fizikisht, nuk ka asgjë më të mirë që të mbush me energji se një djersitje e thellë dhe e shëdetshme çdo ditë.


Tensioni ulët. Muskujt qetësohen. Mendërisht jeni më të qetë dhe të gatshëm për çdo gjë që mund t’iu sjell dita.

Ju duhen vetëm pak minuta në ditë për t’u ndier më mirë. Përfitimet që jep një banjë e ngrohtë për trupin janë vërtetuar mirë nga të gjithë njerëzit në mbarë botën.

Kjo është arsyeja se pse mjekët gjithnjë e më shumë rekomandojnë përfitimet pastruese nga një banjë e tillë.

Sauna përmirëson funksionin kardiovaskular në organizëm (reduktimi i stresit është i lidhur ngushtë edhe me sëmundjet e zemrës)

Sauna ndihmon në rimëkëmbjen e trupi pas një aktiviteti fizik të fortë si dhe muskujt pushojnë duke lehtësuar dhimbjen në nyje

Në saunë lirohen trupi liron toksina

Ulin rrezikun e sëmundjues së Alzheimerit deri në 65%

Sauna lehtëson stresin

Sauna ndihmon për të pasur një gjumë të thellë

Sauna mund të ndihmojë në luftën kundër sëmundjeve shëndetësore

Sauna pastron lëkurën

Sauna djeg kaloritë

Saunat sjellin përfitime rekreative dhe sociale

Thjesht saunat iu bëjnë të ndiheni mirë

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë