Loading…

11 citate marramendëse në letërsi që do të frymëzojnë shkrimin tuaj

  • 13/08/2020 | 11:32

11 citate marramendëse në letërsi që do të frymëzojnë shkrimin tuaj

Keni lexuar ndonjëherë një libër dhe keni pauzuar në një copë shkrimi që është kaq befasuese ose e fuqishme apo e vërtetë, e thjesht duhet ta lexoni atë, ta nënvizoni dhe ta ndani me të gjithë ata që njihni? E kam këtë përvojë sa herë që lexoj. Nëse jeni si unë dhe harroni të nënvizoni ato citate të pëlqyeshme, unë kam regjistruar disa citate që absolutisht do t’ju frymëzojnë dhe do t’ju bëjnë të mendoni – ose ndoshta edhe të frymëzoni romanin tuaj të ri!

Këtu janë disa citate që shfaqin ato që bëjnë më së miri autorët tanë të preferuar.

“Në shkrim” nga Stephen King

“Të shkruani nuk ka të bëjë me të fituarit e parave, për t’u bërë të famshëm, për të gjetur partner, për t’u hedhur poshtë ose për të bërë miq. Në fund të fundit, bëhet fjalë për pasurimin e jetës së atyre që do të lexojnë veprën tuaj dhe pasurimin e jetës suaj. Ka të bëjë me ngritjen në këmbë, shërimin dhe kapërcimin. Duke u lumturuar, mirë? Duke u lumturuar ”

“Po e tregoj të vërtetën, por po gënjej” nga Bassey Ikpi

“Goja juaj është shumë e mbushur me pendime për t’u plakur siç duhet. Por balli mban njolla dhe rrudha dhe të mos harrojmë yjësinë e shenjave dhe njollave që rrethojnë sytë. Ata janë shenja bukurie tani; në pesë vjet, ata do të jenë mol. Do të ketë pëshpëritje largimi, ata do të thonë, “ndoshta kanceroz”, do t’i mbani ato. Ju jeni krenar për mënyrën sesi nata ju deshi aq shumë sa ju ofroi yje për fytyrën tuaj. ”

“Vajzat digjen më ndritshëm” nga Shobha Rao

“Ne vajza. Frikë nga gjërat e gabuara, në momente të gabuara. Frikë nga një fytyrë e djegur, kur jashtë, jashtë duke pritur për ju janë zjarre që nuk mund t’i imagjinoni. Burra, duke mbajtur shkrepse për sytë tuaj të zjarrtë. Flakët, flakët përreth jush, duke u shqyer në gjoksin tuaj të sapo lindur, trupin tuaj të sapo lakuar. Dhe infernos. Infernos aq të gjera sa bota. Duke pritur të varfëroheni, t’ju bëjnë hirin, madje edhe erën, madje edhe erën. Edhe era, e dashura ime, mendoi ajo, duke shikuar se po digjej, me dëshirë, duke kaluar mbi ty dhe përmes teje. Duke ju shpërndarë, sepse jeni vajzë dhe sepse jeni hir. ”

“Muri i kujtesës” nga Anthony Doerr

“Unë kam menduar … se unë duhet të kisha kujdes me sa jetoja. Sikur jeta të ishte një xhep monedhash. Ju vetëm keni marrë aq shumë dhe nuk keni dashur t’i shpenzoni të gjitha në një vend … Por tani unë e di se jeta është e vetmja gjë në botë që nuk mbaron kurrë. Unë mund të mbaroj nga imi, dhe ju mund të mbaroni nga jotja, por bota kurrë nuk do të hargjohet nga jeta. Dhe ne të gjithë kemi shumë fat që jemi pjesë e diçkaje të tillë. ”

“Kjo tokë e butë” nga William Kent Krueger

“Nëse do të ishim të përsosur, drita që ai shkëlqen mbi ne do të largohej menjëherë. Por rrudhat, ato kapin dritën. Dhe çarjet, kështu hyn drita brenda nesh. Kur lutem, Odie, nuk lutem kurrë për përsosmëri. Lutem për falje, sepse është lutja ajo që di që gjithmonë do të ketë përgjigje. ”

“Një martesë amerikane” nga Tayari Jones

“Dashuria është armiku i gjykimit të shëndoshë dhe herë pas here kjo është në shërbim të së mirës.”

“Folje zemre” nga Cleo Wade

“Ishte koha

kështu që i thashë po

i thashë po për të jetuar

i thashë po të dashurit

i thashë po të qenit

vetja …

ime

e ndriçuar

dhe e paduruar ”

“Fuqia” nga Naomi Alderman

“Forma e fuqisë është gjithmonë e njëjtë: është e pafund, është komplekse, është përgjithmonë degëzuese. Ndërsa është gjallë si një pemë, ajo po rritet; ndërsa përmban veten, është një turmë. Drejtimet e tij janë të paparashikueshme; i bindet ligjeve të veta. Askush nuk mund të vëzhgojë lisin dhe të ekstrapolojë secilën venë në secilën gjethe të kurorës së lisit. Sa më afër të dukeni, aq më të ndryshme bëhen. Sado komplekse që mendoni se është, është më komplekse se kaq. Ashtu si lumenjtë në oqean, si rrufeja, është e turpshme dhe e pakontrolluar ”.

“Vajza gjermane” nga Armando Lucas Correa

“Ne jetuam në iluzione dhe u zgjuam shumë vonë.”

“Sula” nga Toni Morrison

“Në një farë mënyre, çudia e saj, naiviteti i saj, malli i saj për gjysmën tjetër të ekuacionit të saj ishte pasoja e një imagjinate boshe. Sikur ajo të pikturonte, ose argjilë, ose të dinte disiplinën e vallëzimit, ose vargjet, të kishte ndonjë gjë që të merrte kuriozitetin e saj të jashtëzakonshëm dhe dhuratën e saj për metaforë, ajo mund të kishte shkëmbyer shqetësimin dhe preokupimin me tekë për një veprimtari që i siguronte asaj të gjitha ato për të cilat ajo dëshpërohej. Dhe si një artiste pa formë arti, ajo u bë e rrezikshme. ”

“Më mungon kur mbyll sytë” nga Mary Laura Philpott

“Ndonjëherë, në momente të kujtesës ose rrjedhës së ditës, unë ndiej përsëritjet e ndryshme të vetvetes që kalojnë pranë njëri-tjetrit, sikur-tani-më-kryqëzojnë shtigjet me të kaluarën time ose imagjinare-mua apo edhe të ardhmen” në korridoret e mendjes time . “Më mungon kur mbyll sytë”, thotë njëri. “Unë jam këtu,” thotë tjetri dhe arrin një dorë. “

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë